Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Eesti Kaitsevägede peakaplan, teoloogia doktor Tõnis Nõmmik jutlustamas USA I praostkonna kogudustes  Eesti Kaitsejõudude peakaplan emeeritus Tõnis Nõmmik viibis Ameerika Ühendriikides septembri teisel nädalalõpul, mil toimus üks tuha matmine Kensico kalmistul ja jutlused Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku Lakewoodi Pühavaimu ja New Yorgi Pauluse koguduste jumalateenistustel.  Kogudused pidasid teenistused rahvuslikul teemal. Koguduste õpetaja on USA I praostkonna praost Thomas Vaga, kes teenis altaril koos õpetaja Tõnis Nõmmikuga, kes omakorda teenis kogudusi jutlusega.  Õpetaja T. Vaga oli valinud laulud isamaalisel teemal. Pealauluks ja kantslisalmiks oli laul 456, milles palutakse Issanda armu, et kodumaa rahvas saaks "rahupõlves kasvada". Õpetaja Tõnis Nõmmik rääkis jutluses Jumala Sõna kuulutamise ajaloolisest algusest ja kujunemisest Eesti kaitsejõudude ajaloos, võttes jutluse aluseks Jeesuse käsu teha kõik rahvad Tema jüngriteks, neid ristides Isa, Poja ja Püha Vaimu nimesse ja neid õpetades pidama kõike, mida Jeesus on käskinud. Selle Jeesuse käsu põhjal on õpetaja, Eesti Kaitsejõudude kaplan teeninud Eesti kaitsejõududes teenivaid noormehi ja -naisi. Paljud tulevad ristimisele ja saama leeriõpetust. Ilus kutsumus sellele Jumala sulasele!  Eesti Vabariigis alustati kaplanite tegevust 23. veebruaril 1919, mil määrati igasse piirkonda üks õpetaja. Eriti huvitav oli märkus, et kaplanite tegevus peatati Eesti Riigikogu poolt aastal 1923 kui mittevajalik toiming, kuid taastati aastal 1934. Praegu teenib Eesti Kaitsejõudude juures 15 kaplanit mitmest eri kristlikust kirikust, nende hulgas 8 luterlast. Hea oli kuulda, et Eesti Kaitsejõudude kaplanite tegevus on NATO tasemel. Kaplanid on teeninud Eesti üksustes Bosnias, Kosovos, Iraagis ja Afganista-nis. Peakaplan Tõnis Nõmmik kinnitas, et Jumalat saab teenida mitut moodi ja mitmel viisil. Kogudus laulis: "Kui Sina (Jumal) meie riiki hoiad, siis pole karta ahastust. Las usus kasvada me pojad, kes hoidma peavad vabadust! Sa ole ise nendega ja nende jõudu kinnita!" Ka kirikupalves palvetati Eesti Kaitsejõudude ja Vabariigi presidendi ning valitsuse eest. Peakaplan, õpetaja Tõnis Nõmmik rakendas ka kaplanite programmi Eesti politseiüksustele.   Airi Vaga  

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo