Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

8. augustil maeti Ameerika Ühendriikides Virginia osariigis asuvale Arlingtoni sõjaväekalmistule 1966. aastal Vietnami sõjas kadunuks jäänud Paide mehe Aado Kommendanti säilmed.
1941. aastal Paides sündinud ja Vietnami sõjas hukkunud Aado Kommendanti  käisid Arlingtoni sõjaväekalmistul mälestamas ka tema New Jersey osariigis Howelli linnas elav vend Ivo Kommendant (76) ning Ivo lapsed Karen ja Aado.

Viimane on oma nime saanud just onu järgi.
Ameerika pilootide major Aado Kommendanti ja kolonelleitnant Charles M. Wallingu juhitud lennuk jäi Vietnamis Song Be provintsis kadunuks 1966. aastal, 8. augustil, täpselt 46 aastat tagasi. Aado Kommendanti vennatütre Kareni sõnul ei osanud perekond enam isegi oodata, et onu mulda saab sängitatud.
«Meie perekonnal on alati olnud lootus, et onu säilmed leitakse, aga aastad on mööda läinud ja me ei teadnud, kas see saab kunagi ka tõeks,» ütles Karen Kommendant Postimehele.«Teadmine, et ta saab maetud sõja-väeliste austusavalduste saatel Arlingtoni kalmistule, toob südamerahu. Nüüd saab onu puhata teiste sõjakangelaste kõrval,» lisas naine.
Karen teab isa Ivo meenutustest rääkida, et Aado põgenes Eestist koos ema Meeri, venna Ivo ja õe Maiega perepea Verneri veoautos 1944. aastal Nõukogude võimu eest. Kokku lahkus koos nendega Paidest 22 inimest. «Nad plaanisid minna nii kaugele Eesti-Läti piirist kui võimalik ja jõudsid välja Saksamaale,» rääkis Karen Kommendant. Tema sõnul elas perekond 1950. aastani Saksamaal põgenikelaagris, sama aasta märtsis emigreeruti aga USAsse, kus asuti elama New Jersey osariiki Lakewoodi.
Pärast Lakewoodi keskkooli lõpetamist 1960. aastal suundus Aado Kommendant Miami Ülikooli ärijuhtimist õppima. Õpingute lõppedes 1964. aastal ühines ta Ameerika õhujõududega. Teenistust USA õhujõududes alustas Ando Kommendant leitnandi auastmes ning pärast kahte aastat lennukoolis teenis ta alates 1966. aasta juulist Vietnamis 557. taktikaliste hävitajate eskadrillis, mis baseerus Cam Rhani lahe ääres.
 Oma hukupäeval oli Kommendant koos kolonelleitnant Charles M. Wallinguga 17. lennul hävitajaga F-4 Phantom. Meeste ülesandeks oli minna toetama liitlasvägesid Saigoni lähedale Lõuna-Vietnamis. Hävitaja tulistati alla Saigonist 40 miili kaugusel.
Järgmisel hommikul, Kommendandi 25. sünnipäeval teatasid relvajõudude esindajad tema vanematele, et nende poeg on jäänud teadmata kadunuks.
Aastatel 1965–1966 ja 1971–1972 Vietnami sõjas osalenud erukindral Aleksander Einseln ütles, et ei ole Aado Kommendantiga kohtunud, kuid on rääkinud kahe lenduriga, kes olid Kommendanti ja Wallingu lähedal, kui nende lennuk põlema lahvatas. «Nemad ütlesid, et sealt ei saanud keegi pääseda ja polnud ka langevarje näha,» ütles Einseln.
Nii Walling kui ka Kommendant olid 12 aastat sõjas kaduma jäänute nimekirjas, ametlikult tunnistati nad surnuks 1979. aasta 15. jaanuaril.
1992. aastal hakkasid ameeriklased õnnetuskohta uurima ja 1994. aastal leiti metallist märk Wallingu nimega. 2010. aastal uuriti õnnetuspaika uuesti ja leiti meeste säilmed, mis tuvastati alles tänavu juunis. Charles M. Walling maeti Arlingtoni kalmistule 15. juunil, Kommendanti puhul oodati matustega, et täituks 46. surma-aastapäev.
Einseln on käinud ka Hawaiil asuvas identifitseerimislaboratooriumis, kus tuvastatakse sõjaväelistes konfliktides hukkunud ameeriklasi. «Nad ei jäta kedagi otsimata, mitte ühtegi inimest, ehkki see on tohutult kallis ettevõtmine,» ütles Einseln. Ta märkis, et tegemist on missiooniga, millest näiteks britid ei saa kunagi aru.
Eestlased Vietnami sõjas
Aado Kommendantil on sugulasi ka sünnimaal. Eestis elava Martin Komendanti (suguvõsa see liin kirjutab perekonnanime pisut teisiti) jaoks oli Aado Kommendant vanaonu poeg. Samas tunnistab Martin Komendant, et Eesti-poolsed sugulased teavad Aado eluteest üsna vähe. Siiski käiakse läbi Ameerikas elava Ivo Kommendanti perekonnaga.
Eesti sõjamuuseumi direktori Kristjan Lutsu sõnul ei ole Vietnami sõjas osalenud eestlaste hulk teada. «Saab vaid pakkuda selle põhjal, kui palju eestlasi oli tolleks ajaks Ameerikasse emigreerunud ja kui palju kindla vanusegrupi meessoo esindajatest sõjaväkke kutsuti,» ütles Luts.
Kommendanti mälestati ka Eestis
 Kaitsevägi mälestas 46 aastat tagasi hukkunud major Aado Kommendanti ja tema lennumeeskonna liiget kolonelleitnant Charles M. Wallingut 8. augustil Ämari lennubaasis. Mälestusüritusel osales ka Ameerika Ühendriikide saatkonna ajutine asjur Eestis Robert Gilchrist.
Õhuväe ülema brigaadikindral Valeri Saare sõnul oli mälestustseremoonia oluline kõigile sõjas osalenuile. "Sõdurile on väga tähtis teada, et riik hoolib oma kaitseväelastest ja ei jäta mingil juhul oma sõdureid maha. Sellest räägib ka fakt, et Ameerika Ühendriigid tegid Vietnamisse kolm reisi, et isegi üle neljakümne aasta hiljem leida täna mälestatavate kangelaste säilmed ja matta need kodusesse mulda," vahendas kaitseväe peastaap brigaadikindral Saare sõnu.
Major Aado Kommendant on autasustatud USA autasudega The Distingushed Flying Cross, The Air Medal ja The Purple Heart.
Tiina Kaukvere
VMPress/VES

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo