Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Immanueli kirikus 12. märtsil 2012 Õpetaja, praost Uudo Tari presideerimisel.  Orelil Dr. Indrek Laul, klaveril Triin Laul. Koguduse õpetaja Uudo Tari andis lühiülevaate usuteadlase, mag. Rudolf Kiviranna silmapaistvast tööst ja elust järgnevalt: Sündinud 23. märtsil Võrus, lõpetanud Tartu Ülikooli cum laude, teenis Tallinna Jaani kirikus 3 aastat kuni 1944. a. Rootsi pääsenuna kuulis USA presidendi Harry S. Trumani 1948. a. D.P.-de (II maailmasõja põgenike) Ameerikasse lubamise aktsioonist. Tänu EELU kirikus eesti õpetaja Konrad Klemmeri tervise tõttu vabanenud õpetaja kohale sai õpetaja Kiviranna kutse Lexingtoni kiriku teenistusse astuda. Sellest juhusest kujunes õpetaja Kiviranna 47 aastat kestnud silmapaistev elutöö. Rudolf Kiviranna ajal – eriti et oli äsja ostetud NY Eesti Maja – läks eesti kultuurielu õitsema. Õpetaja Kiviranna valiti oma ametitöö kõrvalt ka Eesti Abistamiskomitee esimeheks. Ta leidis suure töökoha – Seabrooki külmutatud toidu suurtööstuse New Jersey’s ja 400 pagulasele kindlustati töö. Õpetaja kogudus kasvas 3200 liikmeliseks. Kuid usulise töö juurde kaasus Eesti vabastamisvõitlus. Selles said R. Kiviranna ja ERC tolleaegne esimees Heiki Leesment kodumaa okupeerijalt “kõige vihatuma” tiitli. Teiseks praost Kiviranna suursaavutuseks oli suur Eesti surnuaed Kensicol, Hudsoni kaldal, 35 miili New Yorgist, kus tänaseni juba umbes 1500 kaasmaalast oma rahupaiga on leidnud...et ruumist juba puudus on. Oma jutlused ja elutarkused on ta jätnud kaasmaalastele raamatuna. Enne ootamatut surma 82-aastaselt 9.X 1994 juhtmõttena maha jättes järgmised sõnad: “Meie usume Jumalasse ja oma Kodumaasse. Me usume Jumala igavesse õiglusse... ja Eesti ülestõusmisse.” See ongi täide läinud...Eesti rahvas tänab oma teenekat õpetajat kõigest südamest. See hoidis meie lootust 50 aastat. Kuid siinjuures ei tohi unustada fakti, et koguduse sisulises töös ja muusikalises juhtimises oli õpetajale väga ustavaks ja kauaaegseks partneriks kogenud kutseline organist E.V. Riiklikust Konservatooriumist prof. Topmani klassist, dipl. helikunstnik, keda meie ikka köstriks kutsusime. Leipzigist kohale kutsutud Meta Noorkukk varus meile väsimatult unustamatuid hetki kiriku kooriga, isiklike orelikontsertidega ja eesti kirikumuusika arendajana 45 aastat. Ta suri ootamatult ja temaga koos ka kontsertpillina EELU kiriku orel. Meta Noorkukk puhkab Kensicol ja praost Rudolf Kiviranna oma isa kõrval  – Võru surnuaial. Juta Kurman EHK  

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo