Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Laupäeval, 28. jaanuaril toimus New Yorgi Eesti Majas esimene Pirukate “Bake-Off” Party. Esimene sellest mõttes, et enne pole midagi niisugust siin olnud ja kindlasti kunagi tuleb teine veel. 

 

Korraldaja Liisi Vanaselja sõnul oli idee autoriks Reina Maasik ja osavõtjate puudumise pärast polnud küll vaja muretseda. Küpsetajaid oli 14 ning degusteerijaid-hindajaid koguni 42.

 

Mõni võistleja oli esindatud igas kategoorias. Eraldi hinnati lihapirukaid, aedviljapirukaid ja magusaid pirukaid, hindeid sai panna 10-palli ulatuses.

 

Kuna New Yorgi Eesti Maja köök on väga pisike, siis kohapeal küpsetada ei saanud, iga osavõtja tegi pirukad kodus valmis.

 

 Enamus osavõtjaid tulid kohale New Yorgist ja lähiümbrusest, aga olid ka üllatuskülalised Toronto Eesti Maja kohvikust.

 

Vahvad eesti naised Ülle ja Monica ei pidanud paljuks öö läbi roolis olla, et Torontost värskete küpsetistega õigeks ajaks New Yorki jõuda.

 

Kui küsisin, et kuidas nad pärast nii pikka sõitu ja New Yorgis parkimiskoha otsimist veel nii säravad välja näevad, siis vastati, et “oh, mis see siis ära pole, olime kordamööda roolis!” Kes asjaga kursis pole, siis – Toronto asub New Yorgist 551 km (342 miili) kaugusel ja Manhattanil parkimiskoha leidmine on peaaegu et kõrgem matemaatika.

 

Toronto Eesti Maja kohviku omanik Ülle Veltman tõi kingiks suure rosinakringli, mis pirukate maitsmise kõrval kiirelt kõigi üritusel osalejate kõhtu kadus.

 

Eks see ongi küpsetajale parim hinnang, kui taldrik tühjaks tehakse. 

 

Lihapirukaid oli kümmet erinevat sorti, täidiseks nii sinki, loomaliha, sealiha, kalkuniliha ja ühe küpsetaja pirukates liha kõrval maitseks ka seeni. Aedviljapirukad olid esindatud seitsme erineva sordiga, mille seest võis leida nii porgandit, kapsast, spinatit, porrut, seeni, herneid, paprikat ja kitsejuustu.

 

Magusaid pirukaid oli valmistatud kolme erinevat sorti – kohupiimaga, õuntega ning ricotta ja jõhvikatega.

 

Kuna rahvast oli palju ja suur jällenägemisrõõm kõigil, siis sumin Eesti Maja kohvikus oli vali. Liisil tuli tükk aega kellukest helistada ning lõpuks tooli peale ronida, et kõik teda näeksid ja kuuleksid.

 

Kui pirukate hindamise kord oli selgitatud, siis asuti isuga sööma.

 

Mõned nautisid klaasi veini või eesti õlut ka küpsetiste kõrvale.

 

Pooleteise tunniga oli rahval kõht kõvasti täis ja punktid kirjas. Küsisin nii ühe kui teise käest arvamust, et kas mõni pirukas eriliselt meelde jäi. Paar osalejat vastasid, et “ma arvan, et minu enda pirukad on kõige paremad” ja ka et “nii häid pirukaid kui tädi Ella tegi, ei ole siin keegi teinud”.

 

Kritiseeriti just lihapirukate kuivust. Eks Eesti rahvas armastab sealiha ja rasva. Ise panin tähele, et kõrvuti olnud kalkunipirukate ja sealihapirukate taldrikutest oli tühjaks saanud just see teine, nii et dieedipidajaid vist degusteerijate hulgas ei olnud. 

 

Riina ja Toomas Sõrra lõid kiirelt punktid kokku ning võitjateks osutusid seekord Aire Salmre lihapirukate kategoorias (saime proovida tema singipirukaid), kauge külaline Ülle Veltmann Torontost magusate küpsetiste kategoorias (tema oli küpsetanud kohupiimakorbi) ning aedviljapirukate võit läks jagamisele New Yorgi Eesti Maja koka Aarne Laanemaa ja korraldaja Liisi Vanaselja vahel.

 

Aarne pirukad olid pärmitaignast, täidiseks oli kokku segatud porrut, spinatit, seeni ja kikerherneid ning Liisilt olid porgandipirukad.

 

Aire Salmre ning Ülle Veltmanni (retsept 9. lk) võidupirukate retsepti leiate ka meie lehest.

 

Minule maitsesid kõige paremini porgandi plaadikook Kadri Kroonilt ja kohupiimakook Üllelt. Teada on, et suurem osa eestlastest on väga head kokad ja igaühel tuleb mõni söök kohe eriti hästi välja, seega ehk kunagi saavad omavahel võistelda ka kartulisalatitegijad ja rosoljevalmistajad ja võibolla poleks paha ka eesti suppidel ning praadidel omavahel rinda pista.

 

Mina võistlen siis, kui rukkileibade kätte järjekord jõuab. Ja ma arvan, et New Yorgi Eesti Maja kokkadel tuleks nüüd oma kringliga vastuvisiit Toronto Eesti Maja kohvikusse ka teha, et sealsed eestlased saaksid teada, kui häid küpsetisi meil siin valmistatakse.

 

Siiri Lind    

 

Aire Salmre Singipirukad - I koht lihapirukate kategoorias  

 

Taignaretsepti sain Asta Pettailt.  Asta kasutas täidiseks hakkliha.

 

Singipirukate täidise olen välja kujundanud laste maitse ja soovide kohaselt aastate jooksul. Peale singi võib täidiseks kasutada riisi porgandiga ja kapsast.  

 

TAIGEN:  -

3 pulka margariini

6 pulka  – 8 oz. „Philadelphia cream cheese“ – kõige parem pirukaid tehes -

 

6-7 tassi jahu (seda tuleb nii palju lisada kuni taigen enam ei kleebi) - veidi soola  

 

TÄIDIS:  - 1 ½ naela hakitud sinki. Kasutan singiviile pakendis, mida lõikan ¼ in. kuupideks.

2 sibulat

½  naela „valmiskeedetud peekonit - (Boar’s Head cooked bacon)

4 keedetud muna

1 toores muna

natuke piima

pipart ja soola   

 

TÄIDISE VALMISTAMINE: 1. Sibulad hakkida ja kergelt praadida koos pipra ja soolaga.

2. Singikuubikud segada kergelt pipra ja soolaga ja kergelt praadida.

3. „Valmiskeedetud peekon“ soojendada mikrolaineahjus, nõnda et rasv voolab välja. Peekon kuivatada paberist käterätikuga rasvast, siis tükeldada pisikesteks tükkideks.

4. Kergelt praetud singile pannil lisada praetud sibul ja tükeldatud peekon ning vajaduse korral lisada pipart ja soola ning kergelt pannil praadida. 

5. Lisada hakitud munad singisegule ja kergelt läbi segada.

6. Jahtunud singisegule lisada toores muna, hoiab segu kompaktselt koos.    

 

PIRUKATE VALMISTAMINE:   

1. Taigen segada, (kasutan Cuisinart’i) ja panna paariks tunniks külmkappi. Taigent rullides tuleb veidi jahu lisada, muidu kleebib. Marmorist rullimislaud ja rull teevad rullimise kergemaks. Taigen rullida õhukeseks ja lõigata 3 ½ tolli läbimõõduga taignarõngad. Kasutan tugevat klaasi või alumiiniumist hamburgeri lõikajat  3 ½ in.

 2. Täidis asetada taignarõngastele, nii et ülemine pirukaäär on üle alumise ja rõngaääred kahvliga kinni pigistada. Aitab kui sooja vee või munaga taignaääred on niiskeks tehtud, siis ääred hoiavad paremini kinni.

 3. Pirukad määrida munakollase ja piima seguga, annab ilusa  värvi.  

4. Küpsetada ahjus 350’F 15-20 minutit, kuni on helepruunid.  

Umbes 30 pirukat mahub ühele pannile, kokku saab 110-125 pirukat.    

HEAD ISU!  

 

Ülle Veltmanni kohupiimakook  – I koht magusate pirukate kategoorias  

 

Kook tuleb tavalise küpsetusplaadi suurune:  

PÕHI – liivataigen:  - 400g soolast võid, - 250-300g suhkrut, - 1 muna (võib asendada ka sama koguse veega) - 500-600g jahu.  Ained segada, rullida plaadile, küpsetada pool valmis. Soovitan kasutada topeltplaati.   

TÄIDIS:  - 1.5 kg 10%-list kohupiima - 6-7 muna - 300g suhkrut - Vaniljet - Soovi korral natuke rosinaid, kindlasti jahu (umbes 50g). Ained segada, panna ühtlaselt poolvalmis küpsetatud põhjale ja küpsetada.      

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo