Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Kui kalender näitab juba tänupüha, siis jõulud ei ole enam kaugel! Pärast tänupühalauast tõusmist hakkasid mõned gaidid-skaudid ja nende sõbrad juba mõtlema eelseisvale töisele nädalalõpule. Tuli sõita Järvemetsa verivorstitalgutele, mida juhib igal aastal noortelaagri truu perenaine Virve-Kai Bulla. Juba reedel (25. novembril) keedeti tangu ning hakiti ja praeti sibulaid, liha ja pekki. Laupäeva hommikul segati suurtes padades putru, mille sekka valati mitu-mitu liitrit verd. Peaperenaine Virve-Kai lisas igale vajaliku koguse pipart, soola, vorstirohtu ja muid maitseaineid. Männimetsa all asuvasse majja kogunes suur hulk abilisi, lähemalt ja kaugemalt, noori ja vanu. Paljud neist olid juba varem vorstitalgutel käed külge löönud. Vorstitegemise traditsioon on neile juba armsaks saanud, heade sõpradega töö juures naljatamine samuti. Tugevamad segasid pudrupadasid, teised asusid tööle mitmesuguste riistapuudega soolikaid toppima, peenikeste näppudega abilised sidusid, teised jälle seisid auravate katelde juures ja keetsid. Nii õues kui ka toas podisesid suured katlad, kuhu topitud ja seotud vorstirõngad keema pandi. Keedetud vorstid jahtusid aurates õue püstitatud pikkadel restidel. Eriti suure töö tegi ära peaperenaise abiline Kalev Rooman-Kurrik, kes igat temale antud ülesannet läbi viies jättis kaks ööd magamise peaaegu täitsa vahele. Kalev on teatavasti ka laagrite ajal köögis suureks abiks oma keetmisoskusega. Pühapäeva varajaste hommikutundideni seisis keevate vorstipadade juures tuleva suve gaidlaagri juht ngdr Hillevi Ets. Tublid töötajad olid ka ameeriklannad, laagriala hooldaja tütar 11-aastane Samantha ja tema sõbranna Julie, kes kiljudes ja naljatades eestlaste traditsioonilisele tööle kaasa aitasid. Köök oleks sobinud mingi krimi-saate võttepaigaks, kuna verd leidus päris ohtrasti laudadel, põrandal, seintel... ja paar pritset isegi laes! Kogu päev ja pool ööd käis kibe töö, mille tulemusena valmistati 210 naela vorsti. Laagrisõprade valmistatud vorstid müüdi Lakewoodi Eesti Ühingu kaudu ja gaidide-skautide Metsajõulupuul. Tulu läheb Järvemetsa laagriala peamaja köögi remondi fondi, millele pandi alus mõni aasta tagasi. Peamaja ehitati juba 1967. aastal ja selle köök on tublisti vananenud ja kulunud. Vaja on peaaegu täielikku remonti. Praeguseks on jõutud paigaldada uus pliit ja vastupidav uus kivipõrand. Vaja on veel uusi seinakappe, uut tööstuslikku külmkappi ja muid asju, mis perenaiste tööd kergemaks teevad ja peamaja köögist nägusama mulje jätavad. Kõik annetused on teretulnud! Fondi haldaja on Virve-Kai Bulla, 910 Shellbark Way, The Villages, FL 32162.  Eesti gaidide-skautide tarkuste hulka kuulub eesti esivanemate traditsioonide ja oskuste teadmine. Verivorstide tegemine on paljudel meie noortel juba käpas! Tiina Ets  

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo