Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Õpetaja praost Uudo Tari emadepäeva kõne Lexington Ave kirikus  8. mail 2011.
Kaastegevad: sopran Kristi Roosmaa, organist Indrek Laul ja klaveriõpilane Jakob Laul.

Emadepäev kalendris ja tegelikkuses  on aegade voolus  mehaaniliselt trafaretseks kujunenud.
Me läheme kirikusse enamasti  pro forma.  Laulame Koidula hingehella Üks paigake, kuulame teenistust  ja täname lilleneiu annetuse eest…See on ka kõik.

Koguduse õpetaja oli aga sel emadepäeval teinud oma südameasjaks meenutada selle tähtsa päeva sügavamaid väärtusi ema kujust kui ühest olulisemast moraalsest koodeksist  kasvatusteaduses.
Sissejuhatuseks  kuulsime ühelt  tundmatult autorilt  mh järgmist:  Üks tubli naine ja ema on enam väärt kui pärlid. Ta pere süda loodab tema peale.  Ta tõuseb, kui on alles öö ja annab perele rooga. Ta töötab virkade  kätega. Ei kustu ööselgi  ta lamp.  Ta koob ja ketrab ööd ja päevad, kaitstes lapsi külma eest ning vaatab rõõmsalt tulevikku. Ta kaasa ja lapsed ülistavad  teda ta südame rikkuse ja käte vilja pärast, aga enamasti ka unustavad.
Edasi märgib õpetaja järgmist: Täna tähistame emadepäeva. See on meie kohus, sest kuidas nende lastega ka ei oleks – aga meil kõigil on (või oli) meie oma ema, kes meie pärast niipalju  valu ja vaeva on näinud ja kellele laste  kasvatus  on väga vastutusrikas  ülesanne olnud, nii isiklikult kui  ka ühiskondlikult.. Kuid ema vaevade vastutasuks on Jumal  ema varustanud  ka suurima kingiga. See on  Ema  a r m a s t u s.  See  annab emale  tahtmist  ja  jõudu  lapsest  positiivset  ja  edasipüüdlikku inimest kasvatada.
Nüüdsel  ajal  on  piibli ja  kasvatusteadlikud  toed  tahaplaanile  jäänud ja meediast teame, kuidas ema kasvatuse puudustel ja liiga vaba ideoloogia tõttu kuritegevus aina kasvab.  Teiselt  poolt on aga teada, kuidas lastest on kujunenud  head perekonnainimesed  ja  väärtuslikud ühiskonnategelased  just ema  hoole  viljana  tema moraalse kompassi tõttu.   
Raskem on emata-isata lastel. Kuid hea koostöö, vastastikune respekt pere-konnas koos Jumala õnnistusega päästab olukorra, lõpetab kõneleja üleskutsega: Ühinegem kõik meie kristliku maailmaga, et kord avaliku ülistusega  austust anda meie  väärt emadele, lõpetab  kõneleja.
Muusikalises osas laulis sopran Kristi Roosmaa – Webberi Pie Jese, Ema süda, ka meloodiaid kogu-duse laulikust.. Oreliimprovisatsioone, teemal Laul emale esitas dipl. helik. Indrek Laul  ja klaveri-solistina debüteeris  kolme pisipalaga  organisti  6-a. poeg Jakob Laul, tulles ülesandega vapralt toime.
Kiitus korraldajaile ja esinejaile kauni emadepäeva eest !
Juta Kurman

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo