Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 5437

Ajakirjanduskooli algus, osalejad: Ilona Velez, Marianne Vanaselja, Katrin Haiba, Sirje Helder Gold, Anu-Irja Ojamaa, Aivar Laur, Nora Riisenberg ja õppejõud Maarja Pärl-Lõhmus.  Fotod: Eve Saar / VES

Tihti on olukord selline, et selleks, et mingi suur probleem lahendada, tuleb lahendada selle probleemi. VeelSuuremProbleem, et kõnealune probleem selle käigus lahenduks.

 

Mis oleks see suurem hoob, mis toetaks sel viisil edasi ajalehe Vaba Eesti Sõna ilmumist?


Püüan aru saada metatasandist, mis probleem see on, millele ajaleht oleks töövahend?

 

IMG 5432


Ajalehte kirjeldatakse kaasaja ühiskonnas kas kogukonna ühise infokeskkonna loojat või ärisüsteemis kui omanikele kasumit teenivat äriettevõtet. Eesti ühiskond Ameerikas on olnud võimas pagulasühiskond, mis tuli massina ning tulijatel oli suur huvi üksteise vastu, kaaslaste saatuse vastu, nad olid üksteisega väga seotud. Nüüdseks on sellised suhted hääbunud, aga peamised ülesanded püsivad.


Vaba Eesti Sõna oli võitlushääl selleks, et Eesti riik saaks vabaks – see oli kõigi ühine kõige suurem eesmärk. Nüüd on see asendunud Eesti vabaduse üldisema kaitsmise, turvamisega.


 VeelSuuremaProbleemina näen, et


- Vaba Eesti Sõnal on kultuurimissioon, eestluse eesti keeles arendamise missioon, mis loob eesti keskkonda Ameerikas. Me sellega mitte ainult ei peegelda keskkonda, vaid ka loome keskkonda. Luua eesti keskkonda on sellisena eestluse töövahend. See tähendab palju aktiivsemaid avalikke tekste.
- Vaba Eesti Sõna tekstid peavad kõnetama Eesti inimesi, Eesti kodusid ja Eesti ühiskonda, nii et oleks kõneaine kodudes ja ühiskonnas laiemalt.
- Vaba Eesti Sõna peab olema KOHTADE keskne, kus on eestlasi ja eesti peresid, seal peaks perede lauanurkadel olema füüsiliselt eestikeelne ajaleht kui kultuuriside ja keele õppimise keskkond.
- Vaba Eesti Sõna peab olema üks arvestatav kanal Eesti avalikkuses, peab olema professionaalseid laia silmaringiga ja sügava analüüsiga ajakirjanduslikke tekste, (nendeks vaja teha eraldi plaan ja uurimist toetavad stipendiumid).
- Vaba Eesti Sõna võrgustik peab katma kogu Ameerika nii, et inimesed tunnevad osalust ning tahavad osaleda lehe loomisel SISULISELT.
- Vaba Eesti Sõna jaoks tuleb koolitada koostööle noori, kes asuvad võrgustikku omakorda kujundama ning on sädeinimesed kirjutamisel, kirjutiste hankimisel, intervjueerimisel. Selleks on vaja teha Vaba Eesti Sõna ajakirjanduse koolitus, ajakirjanduskool. Me peame Eesti ühiskonda inimesi ja ühistegevusi meile endile tutvustama, peame hoidma Eesti ühiskonda elevil ja tegusa üle maailma. *
______
* Mõtted esitatud Vaba Eesti Sõna juhatuse koosolekul 17. novembril 2019. Ajakirjanduskool toimub viis korda New Yorgi Eesti Maja sinises saalis, ajakirjanduskool toimub veel 26. novembril kell 17.30 ja 5. detsembril kell 17.30. Huvilised on oodatud.

 

Maarja Pärl-Lõhmus

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo