Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

1CyI2tEA

Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ) austas oma Väärika Teenistuse (Outstanding Service Award) auhinnaga piiskop electus’t THOMAS VAGA tema pika-ajalise pühendumise eest Ameerika Eesti kogukonnale. Õpetaja Vaga on jaganud väga paljude Ameerika eesti perede elu, olles osa nende rõõmudest ja kurbustest sünnist hauani. Tema toetus skautmasterina noortele skaudi- ja gaidiliikumises on olnud ka muljetavaldav.

ZOa

ANU OINAS pälvis Erakordse Saavutuse ja tema 1971. aastal asutatud rahvatantsutrupp PIllerkaar Väljapaistva Organisatsiooni auhinna (Outstanding Achievement and Outstanding Organization Award). Oli südantliigutav, kuidas Anu Oinas tänas nimeliselt kõiki oma abilisi ning luges ette kõigi nimed, kes kunagi Pillerkaares on kaasa tantsinud. Neid inimesi oli isegi galaõhtul saalis päris palju, sellest andis tunnistust kätemeri. Vasakult: Ivan Kavoleff, Karin Shuey, Anu Oinas, Kadri Kallas Zelek, Jeff Zelek. Ulla Vinkmani fotod

 

Esimest korda korraldasid Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ/ EANC) ja Ühendatud Balti Komitee (ÜBAK/JBANC) koostöös ERKÜ auhindade galaõhtu.

 

NqY7

Ühiseid tähtpäevi, mida lähiaastatel tähistada, oli mitmeid, nimetagem kasvõi Eesti, Läti Leedu 100. a. juubeleid, 30 aasta möödumist Balti ketist, 15 aasta möödumist NATO ja Euroopa Liiduga liitumisest ja kurvemaid tähtpäevi nagu 75 aasta möödumist massilisest põgenemisest naasva Nõukogude armee eest.
Nii toimuski Washington, DC’s mitu olulist üritust ühel nädalalõpul, 8. novembril Baltic Advocacy Day ja kohtumised senaatoritega, 9. novembril 13. JBANC’i konverents (nendest üritustest lehes edaspidi) ning 9. õhtul ühine galaõhtu.


Esinduslik Marriot Wardman Park hotell, kus galaõhtu toimus, asub Washingtoni kaunis Adams Morgani piirkonnas, parkide läheduses. Galaõhtu külalised täitsid terve saali ning kohale oli tuldud nii lääne- kui idarannikult.


Pärast ERKÜ esimehe Marju Rink-Abeli, JBANC’i tegevdirektori Karl Altau ning EV suursaadiku Jonatan Vseviovi tervitusi sai sõna õhtu aukülaline Eesti peaminister Jüri Ratas, kes koos abikaasa Kariniga võttis lühikese aja jooksul juba teist korda selle pika teekonna ette. Suur tänu talle selle eest, sest galaõhtu külalistel oli suur rõõm kuulata Eesti peaministrit kõnelemas nende oma peol.

 

B33Oexma

Vasakult: Leelo Linask, Karin Shuey, Marju Rink-Abel, Jüri Ratas, Ivan Kavoleff, Kristi Allpere. Fotod: Ulla Vinkman


Vastupidi ka – loodame, et peaministril oli huvitav jälgida auhindade väljajagamist ning näha, kui palju on Ameerika Eesti ühiskonnas tublisid inimesi ning tegusaid organisatsioone ning kuidas nende tööd vääriliselt hinnatakse.


JBANC’i Väärika Teenistuse auhinna (Distinguished Service Award) pälvis kongresman John M. Shimkus Illinoisi osariigist USA-Balti suhete edendamise eest ning väsimatu võitluse eest Balti vabaduse eest. Leedu juurtega Shimkus on toetanud Balti riike ning Balti kogukondi USAs mitmel moel, muuhulgas tehes seaduseettepanekuid Balti riikidele sõjalise abi kindlustamiseks ja seistes 23. augusti kui Musta Lindi Päeva kehtestamise eest, mis tunnustab totalitaarsete režiimide ohvreid. Kongresman Shimkus on ka korduvalt Kongressi delegatsioonide koosseisus külastanud Balti riike.


Erakordse pühendumise eest Balti riikidele pälvis auhinna (The Exceptional Dedication to Baltic Affairs Award) kolumnist ja poliitiline analüütik, aastatepikkuse kogemusega Euraasia etnilistes ja religioossetes küsimustes ja kommunikatsioonis Paul Goble, kelle igapäevaseid poliitilisi artikleid saab lugeda aadressilt http://windowoneurasia2.blogspot.com. Mitmete ülikoolide seas on Goble muuhulgas õpetanud ka Tartu ja Audentese ülikoolides.


Nagu Vaba Eesti Sõna Ameerika eesti ühiskonnas, on kohaliku läti kogukonna sõna 70 aastat edasi kandnud ja kogukonda liitnud läti ajaleht Laiks, mida auhinnati The Outstanding Community Service Award’iga. Laiks on lätikeelsetest lehtedest teiseks kõige pikema ajalooga.


Pärast JBANC’i auhindu sai nautida Märt Agu tantsutrupi Kingpooled ja Ladvaubinad esinemist ning õhtujuhi Andy Valvuri vaimukaid vahepalu.

 

ENP1

Galaõhtule lisas särtsu Märt Agu Tantsuakadeemia esinemine.


ERKÜ esimene laureaat oli piiskop electus Thomas Vaga, kes on 34 aastat teeninud kohalikku eesti ühiskonda neljas koguduses, teeninud sadu perekondi hällist hauani - nii hingekarjasena, õpetajana, leeriõpetajana kui skautmasterina noorteliikumises. 1964. aastal, olles Eesti Üliõpilasfondi stipendiaat Helsinkis, aitas piiskop Vaga salaja levitada piibleid Eestisse ja teistesse okupeeritud riikidesse ning vahendas sealset informatsiooni vabasse maailma. Eesti riik on piiskop Vaga eestluse hoidmise ja kirikuelu edendamise eest vääristanud Valge Tähe IV klassi teenetemärgiga 2008. aastal.


Baltimore Eesti Selts sai Väljapaistva Organisatsiooni auhinna (Outstanding Organization Award) selle eest, et on rohkem kui 80 aastat Baltimore piirkonna eestlaste elu aidanud korraldada. Suur teene on Baltimore Eesti Seltsil ESTO 76’ korraldamisel, mis Ameerika 200. juubeli pidustustel tõmbas ka suurt tähelepanu okupeeritud Eestile ning eestlaste vabadusjanule. Baltimore Eesti Seltsi auhinna võttis vastu seltsi esimees Peeter Saar.


Eesti Abistamiskomitee on aastast 1941 abistanud hättasattunud kaasmaalasi nii Ameerikas kui hiljem ka Eestis, selle tänuks ka Outstanding Organization Award. Auhinna võttis vastu komitee asepresident Helene Otsa ning pika aplausiga tänati Abistamiskomitee kõige kauem teeninud liiget Virve Vaherit, kes kahjuks küll ise kohal ei viibinud.


Anu Oinas ja Washingtoni piirkonna rahvatantsutrupp Pillerkaar pälvisid nii Erakordse Saavutuse kui ka Organisatsiooni auhinnad (Outstanding Achievement and Outstanding Organization Award). Anu Oinas asutas Pillerkaare 1971. aastal. Kui 2000ndatel oli eesti rahvatantsul USAs mõõnaperiood, korraldas Anu Oinas IREKSi festivali (Idaranniku Eesti Küla Simmani), mis tõi eesti ja balti rahvatantsupidustustele kokku 500 inimest ning inspireeris uusi inimesi rahvatantsuga tegelema. Liigutav oli näha, kuidas Anu Oinas luges ette iga viimase kui inimese nime, kes kunagi on Pillerkaares tantsinud - ja neid oli palju!! Ka saalis tõusis kätemeri, kui pr Oinas palus tema rahvatantsijatel endast käega märku anda. 2019. a. tunnustas välisministeerium Anu Oinast kodanikudiplomiga. Ja kuigi Anu Oinas on Pillerkaare juhtimisest taandunud, jätkab tantsutrupp tantsimist Kadri ja Jeff Zeleki juhtimise all.


Õhtu muusikalise poole eest kandsid hoolt Soome laulja ja helilooja Johanna Telander koos David Fletcheri grupiga. Uut loodavat muusikali “Singing Revolution. The Musical”, mis tutvustab laulukeeles meie laulva revolutsiooni lugu loodetavasti varsti Broadway’l, tutvustas helilooja Tony Spinoza. Erik J. Christenseni esitusel sai kuulda ka paari laulu muusikalist, ühele neist improviseeris Märt Agu tantsutrupp ka koreograafia juurde.

 

IMG 5847

ERKÜ toetatud organisatsioonidest ja ettevõtmistest oli fuajees Tooma Tubalkaini korraldatud näitus.


Suure aplausiga tänasid kohalolijad peakorraldajat, ERKÜ tegevjuhti Leelo Linaskit ning teisi korralduskomitee liikmeid Marju Rink-Abelit, Ivan Kavoleffi, Kristi Allperet ning abilisi Gilda Karu, Karin Shuey’t ja Mailiis Bartling’it. Suurepärase fotonäituse ERKÜ tegevusest pani kokku Toomas Tubalkain. Galat pildistas Ulla Vinkmann ning huvilised leiavad fotod umbes nädala pärast ERKÜ veebilehelt estosite.org

 

Kärt Ulman

 

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo