Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

pres

Euroopa Liidu uus suursaadik, Eesti diplomaat Riina Kionka kohtus 15. oktoobril Lõuna-Aafrika pre-sidendi Cyril Ramaphosaga, et üle anda oma volikiri.   Foto: Euroopa Liidu delegatsioon Lõuna-Aafrikas

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini kuulutas suvel välja 43 diplomaati, kes asusid sügisest juhtima Euroopa Liidu esindusi välisriikides ning nende hulgas on ka kaks eestlast, kaasaarvatud 2014. aastast Euroopa Ülemkogu presidendi Donald Tuski välispoliitika nõunikuna töötanud, Detroitis sündinud ja sirgunud Riina Kionka.


Kionka nimetati Euroopa Liidu saadikuks Lõuna-Aafrika Vabariigis ja viimati välisministeeriumi Euroopa Liidu küsimuste asekantslerina töötanud Matti Maasikas sai uueks EL-i esinduse juhiks Ukrainas. Eesti diplomaat Aivo Orav jätkab EL esinduse juhina Montenegros, kus ta on töötanud 2016. aasta 1. septembrist.


Euroopa Liidul on 143 esindust, mille hulgas on lisaks riikidele ka esindused tähtsamate rahvusvaheliste organisatsioonide ja mõnede tunnustamata territooriumide juures.


Kionka sõnul on Lõuna-Aafrika pealinn Pretoria, kus asuvad kõik riigi saatkonnad, New Yorgi ÜRO järel teisel kohal välisesinduste võõrustamise arvu poolest.


"Nii on kohal ka enamik EL-i liikmesriike, 24-st praegusest 28-st. Kahjuks, kuid arusaadavalt ei kuulu Eesti nende hulka, ehkki mõned Eesti ettevõtted, nagu näiteks sõidujagamisettevõte Bolt, tegutsevad siin," kommenteeris Kionka ingliskeelsele võrguväljaandele EstonianWorld.com antud intervjuus (29.10.2019, autor Sten Hankewitz, rubriigis "Inimesed").


Kionka on varem öelnud, et sai "kogemata diplomaadiks", olles esialgu plaaninud õppida muusikat, dirigeerimist või õigusteadust. Ema Mall (Rebane) Kionka ja vanavanemate pagulaskogemuse tugeva mõju tõttu huvitasid teda aga juba noores eas ka rahvusvahelised suhted. Isa on tal saksa päritolu ameeriklane.
Magistrikraadi saavutamise järgselt töötas Kionka Raadio Vaba Euroopa analüütikuna, asudes seejärel 1993. aastal tööle Eesti Välisministeeriumisse.


1996. aastal naases koos abikaasa, diplomaadi ja hilisema Eesti suursaadikuga Ameerika Ühendriikides Lauri Lepikuga ning kahe väikse lapsega USA-sse, kus kaitses Eesti poliitika teemalist doktorikraadi.


Riina Kionka oli Eesti suursaadik Saksamaal aastatel 2000–2004, 2005. aastal liitus Euroopa Liidu Nõukoguga, kus  juhtis transatlandiste suhete ja ÜRO üksust. 2007. aastal sai temast Javier Solana inimõiguste eriesindaja ning 2014. aastast Euroopa Liidu ülemkogu presidendi Donald Tuski peanõunik välispoliitikas, olles seega kõige mõjukamal kohal eestlasest ametnik Euroopa Liidus.


Vahendas
Riina Kindlam

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo