Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Vähe on neid, kes 90. eluaastani jõudes ühiskonna töös ikka veel aktiivselt osalevad. Selline mees on Estonian American Fund’i asutaja ja kauaaegne esimees Ago Ambre.

Ago sündis Tartus 10. oktoobril 1929. Treffneri gümnaasiumis sai alguse tema haridustee, mis jätkus Saksamaa DP laagrites kuni gümnaasiumi lõpetamiseni Geislingenis.


Saabudes USA-sse 1949. a. kevadel, jätkusid õpingud New Yorgis majandusteaduse alal City College’is ja Columbia University Graduate School’is. Sellesse ajastusse langes ka abielu Aade Kivijärvega 1955 (tütar Karin ja poeg Mark). Algul töötas Ago erafirmade juures, kuid siis järgnes pikaajaline karjäär 1959-89 majandusteadlasena Washingtonis: U.S. Bureau of Economic Analysis, Office of the Secretary of Commerce jt.


Ago Ambre side eestlusega jäi aga tugevaks, sest kui aastal 1950 loodi Eesti Üliõpilaste Toetusfond, oli ta seal sekretär ja alates 1956 esimees. Siit saadud kogemused aitasid palju, kui tema juhtimisel asutati Estonian American Fund (EAF), mis inkorporeeriti jaanuaris 1990 Maryland’i osariigis kui Charitable Organization. 

 

Agost sai selle Chief Operating Officer – amet, mida ta aastakümneid pidas ja mis hiljuti üle anti noorematele. Hetkel on ta tiitel Chairman of the Board.


Kuidas EAF alguse sai? Teatavasti oli 1989-90 nn. perestroika ajastu, kus Nõukogude Liit lagunes ja Eesti taasvabanemine horisondile kerkis. Tookordse Eesti toetamine polnud aga lihtne, sest mõnedki kartsid, et ametlik suhtlemine okupeeritud Eestiga tähendaks nõukogude režiimi tunnustamist.

 

Ometi tegid paarsada välis-eestlast julge otsuse Eestit abistada, organiseerides toetajaid ja kogudes vajalikke summasid. EAF-i põhiline idee oli selgitada Eesti vajadused ja siis arendada projekte, mida USA eestlased koos kodueestlastega saaksid rakendada nende vajaduste rahuldamiseks.


Tänaseks on EAF teinud Ago Ambre juhtimisel suure töö. Edukaid projekte hariduse, tervisliku hoolekande, lastekodude, raamatukogunduse jt aladel on olnud rohkelt. Seda kõike soovitan vaadata internetis “Estonian American Fund” all.


Aitäh, Ago, kõige eest! Õnnitlused ja parimad soovid uueks eluaastaks!


Raul Pettai

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo