Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

altar 

Õpetajad altaril: Keskel piiskop Thomas Vaga õnnistamas kogudust. Vasakul õp. Algur Kaerma, paremal diakon Kalju Ets.

Juba aastal 1949 asutati Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku Lakewoodi Pühavaimu kogudus, mis oli koguduse esimese õpetaja Max Saare sõnutsi “esimene tõeline Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku kogudus lääne poolkeral”.


Asutamiskoosolek toimus kohalikus Lakewoodi Eesti majas. Asutamiskoosolekul osalesid ka Eesti Vabariigi peakonsul Johannes Kaiv ja minister Johannes Markus. Üksmeelse otsusega asutati iseseisev eesti kogudus, mis kuuluks Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kirikusse. Põhja-Ameerikas tegutsesid varem asutatud eesti kogudused Wisconsinis, New Yorgis ja New Jerseys. Need kogudused aga sel ajal ei kuulunud Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kirikusse, mille piiskop Kõpp ja teised vaimulikud tõid kaasa pagulusse okupeeritud Eesti Vabariigist.


Pühapäeval, 13. oktoobril koguneti Lakewoodi Pühavaimu kirikusse tähistama koguduse 70. aastapäeva, Teenisid E.E.L.K. piiskop electus Thomas Vaga, õpetaja Algur Kaerma ja diakon Kalju Ets. Orelil teenis koguduse organist Maria Zumpano.


Suurepärase muusikalise ettekande tegi perekond Kiil: klaveril mängis Mall Kiil,lauluga ning mandoliiniga esines arhitekt Leevi Kiil. Nende tütar Rebeka Kiil mängis flööti ja laulis, tütretütar lauljanna Allison Leber oli peasolist ning abiks väike Kiilide tütretütar Sofia Lopez. Ansambliga ühines ka noor Brandon Vogel. Imeilusa ettekandena teenistusest osavõtjad kuulsid: F. Saebelmani “Helde isa taeva sees” Helen Tobias Duesbergi seades, iiri rahvalaulul põhinev “Beautiful Savior” Tom Fettke seades ning Melody Greeni kompositsiooniga tuntud Taaveti 23. laul “The Lord is my Shepherd” sopran Allison Leberi esituses.

 

bradon

Ülal: noored solistid Bradon Vogel, Allison Leber ja Sofia Lopez. All: klaveril Mall Kiil, taga flöödiga Rebeka Kiil ja ees Leevi Kiil. Fotod: Liisa- Mai Karuks ja Dagmar Pöntiskoski.

 

leevi


Jutlustas Vancouverist Kanadast osalema kutsutud õpetaja Algur Kaerma, kes lähenes kogudusele, mille koosseisus oli ka mitte eesti keelt valdavaid külalisi ja perekonnaliikmeid, vabas stiilis, mis paljudele pakkus suurt rõõmu ja lisas sõbralikku suhtumist külalisõpetajasse. Õpetaja Kaerma rääkis kogudusele, et ta oli tulnud kohale kaugelt kirikusse tulnud osavõtjate pärast. Samas viis ta mõtted Jeesuse Kristuse peale, kes tuli taevast alla maailma meie pärast, inimese pärast, et avada tee Taevariiki kõikidele inimestele. Õpetaja rõhutas, et Jeesus ise on eluleib, mis tuli taevast alla inimeste juurde neile igavest taevalist elu andma. Jeesus on meiega jumalateenistustel ja eriti pühal õhtusöömaajal, jutlustas õpetaja Kaerma.


Järgnesid teadaanded ja tervitused. Kirjalikult tervitas õpetaja Uudo Tari E.E.L.K. Connecticuti koguduse nimel. Tervituse allkirjastasid koguduse esimees Aleksander Lemvol ja õpetaja Tari. Kirjalikult ja lilledega ning telefonikõnega tervitas E.E.L.K. Toronto Vana-Andrese koguduse esinaine Riina Klaas, isikliku tervituse edastas õpetaja Kalle Kadakas enne oma reisi Eestisse. Kirjalikult saatis E.E.L.K. Cleveland-Ohio koguduse nimel südamliku tervituse esinaine Karin Ruus.

 

Kirjalikud tervitused luges ette piiskopi tütar Maarit Vaga. E.E.L.K. Lakewoodi koguduse esimees ei saanud kohal olla varem tehtud reisiplaanide pärast, aga ta saatis ilusa kirjaliku tervituse külalisõpetajale ja solistidena teenivatele Kiili perekonna liikmetele ning oma juubelit pidavale kogudusele.


Isiklikult tõid tervitusi EELK Vancouveri Peetri koguduse õpetaja Algur Kaerma ja E.E.L.K. New Yorgi Pauluse koguduse esimees Sven Roosild Pauluse koguduse ja Long Islandi eestlaskonna poolt. Lakewoodi Pühavaimu koguduse kirikut kasutavad mõned teised kristlikud kogudused. Tervitama olid tulnud Adventistide koguduse õpetaja Juliana Marson, “Word of Life” koguduse õpetaja piiskop Cambelli poeg ning mehhiko koguduse “Nueva Vida” (uus elu) õpetaja Carlos Valle. Eriti väärtusliku annetuse kogudusele tegi kunstnik Erik Must, kes kinkis kogudusele kunstnik Kõpu visandi kiriku altarimaalist, mis on kiriku altarit kaunistanud ligi 70 aastat.


Telefonitsi olid tervitanud E.E.L.K. Los Angelese koguduse esimees Heino Nurmberg, edastades ka koguduse õpetaja Enn Auksmanni ning koguduse juhatuse ja nõukogu tervitused. Samuti telefoni teel tervitas õpetaja Gilda Karu E.E.L.K. Chicago Esimese koguduse ja enda poolt.

 

Hiljem saabus Chicago koguduse poolt ka kirjalik tervitus. Südamliku tervituse andis telefonitsi Schenectady-Albany koguduse õpetaja William Ilves, kes vahendas ka koguduse esinaise Eve Rebassoo tervituse. Telefoni teel tervitasid veel E.E.L.K. Bergen County koguduse esinaine Malle Väärsi ja Seabrooki eesti koguduse esimees Harry Virunurm.


Jumalateenistus jätkus armulauaga, kus teenisid piiskop Thomas Vaga, õpetaja Algur Kaerma ja diakon Kalju Ets. Peale kolme laudkonna ärasaatmist piiblisalmiga, jagasid õpetajad armulauda ka neile pinkides, kes ei suutnud tulla altarivõre ette.


Jumalateenistus toimus kahes keeles. Ingliskeelsed liturgia osad luges diakon Kalju Ets ja eestikeelsed piiskop Thomas Vaga. Ka jutlus oli õpetaja Algur Kaerma poolt nii eesti kui ka inglise keeles.

 

Jumalateenistusele järgnes pidulik kohvilaud, mille olid üles seadnud Maarit Vaga ja tema tütar Lydia Erakare. Kohvilaua jaoks küpsetasid Amy Ling ja Ingrid Kangur. Pildistaja oli Liisa-Mai Karuks.

 

Piiskop Vaga soovis kohvilauast koduteedele lahkujatele rohket Jumala õnnistust, kinnitades et kui Jumal ei ehita koda, selle ehitajad näevad vaeva ilmaasjata. Issand on olnud ehitamas Eesti Evangeeliumi Luteri Usu Kiriku Lakewoodi Pühavaimu kogudust, selle kirikut ja õnnistanud selle koguduse liikmeskonda nii hea tervise kui ka pika eaga.


Airi Vaga

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo