Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

48865

Välisminister Urmas Reinsalu ja Ameerika Ühendriikide välisminister Mike Pompeo. Foto: Ron Przysucha /Office of Editorial Content U.S. Department of State

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus 8. oktoobril Washingtonis Ameerika Ühendriikide välisministri Mike Pompeoga.


Kohtumisel kõnelesid ministrid aktuaalsetel rahvusvaheliste suhete ja kahepoolse koostöö teemadel ning leppisid kokku Eesti ja Ameerika Ühendriikide koostöö süvendamises Atlandi-ülese ja regionaalse julgeoleku küsimustes, ühtlasi küberkaitse, Kolme mere algatuse ning usuvabaduse kaitse asjus, mida kinnitati kohtumisel vastu võetud ühisavaldusega.


„Eesti välispoliitika peamine suund on tihendada meie suhteid USAga, tugevdada NATO-t ning edendada Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide koostööd. Mõeldes muutuvale olukorrale maailmas on unikaalne transatlantiline side USA ja Euroopa vahel kindlaim tugi meie julgeoleku tagamisele ja väärtuste hoidmisele,“ sõnas Reinsalu kohtumisel, viidates Vabariigi Valitsuse heaks kiidetud memorandumile suhte tugevdamiseks Ameerika Ühendriikidega. Minister lisas, et suhete süvendamine on pidev ning lõppematu protsess, mida näitab ka äsjane ministrite avaldus, milles kaks riiki soovivad süvendada koostööd mitmes konkreetses valdkonnas.


Kahepoolselt heaks kiidetud ühisavalduses rõhutavad Eesti ja Ameerika Ühendriigid vastastikust pühendumust NATO kollektiivkaitsele ning vajadust Alliansi edasise tugevdamise järele. Ministrite ühisavalduse kohaselt kirjutavad Eesti ja Ameerika Ühendriigid peatselt alla kokkuleppele, milles fikseeritakse ühised eesmärgid 5G-tehnoloogia küsimustes. Samuti liitub Eesti asutajaliikmena USA juhitava usuvabaduse alliansiga.


Kolme mere algatusest kõneldes sõnas Reinsalu, et tegemist on hea võimalusega riikidel tugevdada transatlantilist sidet ning aidata kaasa meie regiooni kiiremale arengule. „Samuti annab tippkohtumise võõrustamine Eestis järgmisel aastal meile nähtavust ning aitab kaudselt kaasa majandussuhete arendamisele ja riikliku ja erasektori koostöö tõhustamisele,“ ütles minister ning lisas, et tippkohtumine panustab ka strateegiliste suhete arendamisesse regiooni partnerite vahel. Ühisavalduses kinnitatakse, et Ameerika Ühendriigid toetavad Eesti jõupingutusi Kolme mere algatuse tippkohtumise ettevalmistamisel.


Välisministrid rõhutasid kohtumisel ka vajadust toetada Ukraina ja Gruusia suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust ning hoida Lääne ühtsust Venemaa suunal, sh sanktsioonide osas.


8. oktoobri pärastlõunal pidas minister Reinsalu kõne mõttekoja The Heritage Foundation üritusel, mis keskendus transatlantilisele koostööle ja julgeolekule, ühtlasi osales minister Venemaad käsitleval ümarlaual.


9. oktoobril toimus minister Reinsalu kohtumine USA riikliku julgeolekunõuniku Robert O’Brieniga, kellele Reinsalu tegi ettepaneku tugevdada kahepoolset julgeolekukoostööd ning kutsus üles USA suuremale sõjalisele kohaolekule Eestis. Samuti osales Eesti välisminister mõttekoja Atlantic Council korraldatud ümarlaual, mille fookuses oli Kolme mere algatus ning järgmisel aastal Eestis toimuv tippkohtumine.


Eesti ja Ameerika Ühendriikide välisministrite viimane kahepoolne kohtumine toimus 2016. aastal.


Eesti ja USA välisministrite ühisavaldus: https://vm.ee/et/uudised/valisminister-mike-pompeo-ja-valisminister-urmas-reinsalu-uhisavaldus-usa-eesti-koostoo

 

VES/välisministeerium

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo