Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

6932

Seattle‘i piirkonna eestlased, lätlased ja leedulased kogunesid laupäeval, 24. augustil Washingtoni Ülikooli campuse juures, hoides kätest ringi ümber Drumheller’i purskkaevu. Seattle Estonians joined with fellow balts, Latvians and Lithuanians to commemorate the 30th Anniversary of the Baltic Way which took place in 1989. Participants in Seattle included individuals who took part in the original human chain that streched from Tallinn to Vilnius. Kristi Urv, Seattle Eesti Selts. Foto: Seattle Estonian Society/ Seattle’i Eesti Seltsi Facebooki leht

6916

Baltimaade esindajad Chicago kesklinnas Balti keti aastapäeva tähistamas. Foto: M. Jaanimägi

 

23. augustil möödus 30 aastat ainulaadsest demonstratsioonist Balti riikides, mis saavutas maailma tähelepanu ning on siiani rahvaste  silme ees kui effektiivne, rahulik ja igati tsiviliseeritud  vabaduse eest seisev meeleavaldus.

 

Piltlikult on see siiani pealtvaatajate mälusse graveeritud. Ka USAs jälgisid seda fenomeni ning elasid kaasa tuhanded baltlased ja nende sõbrad, kes ühtlasi hoidsid hinge kinni, et Nõukogude Liidu võimud ei tõstaks relvi ning et osalevad eestlased, lätlased ja leedulased ei kaotaks üksmeelt ja kindlat rahulikku meelt. See balti kett oligi vabaduse suunas suur ja peaaegu uskumatu murrang, mille eest oleme siiani tänulikud.


Selle nimel kogunesid taas 23. augustil Balti riikide (nüüd küll vabariikide) pojad ja tütred, valitsuse esindajad, kodanikud ja sõbrad, et meenutada kurja ajalugu (nüüd tuntud “musta lindi päevana”, st. Molotov-Ribbentropi salaleppe allkirjastamispäevana) ning selle kohutvaid tagajärgi. Kokku tulles aga meenutati ka seda laialdast üksmeelt ning ühtekuuluvustundest kasvavat julgust, mis hoovas neist,  kes seisid käsikäes ja õlg-õla kõrval.  


Nüüd 30 aastat hiljem tulid eestlased-lätlased-leedulased kokku üle USA ja mujal maailmas, et avaldada tänulikkust sündmusega võidetud saavutuste eest ning pühitseda Eesti, Läti ja Leedu Vabariikide iseseisvust. Nii noored kui vanad, eestlased, baltlased ja ka muu rahva esindajad Ameerikas tulid kokku, hoides meie lippe kõrgel, hoides kätest  kinni ja lauldes meiega koos vabaduse nimel.

 

IMG 8524

Foto: Rein Linask


CONNECTICUTIS tehti seda kuulsas Elizabeth’i pargis, West Hartfordi linnas, kus mitu aastat varem olid  Balti riikide esindajad  kokku tulnud asetama kommunismiohvritele mälestuskivi ja istutama vabadust sümboliseerivat  “weeping cherry” puud. CES esimehe, ühtlasi ERKÜ esindukogu liikme Jaak Rakfeldti sõnul sümboliseeris langenud ja nüüd taasistutatud puu vabadust; vabaduse eest, nagu puu eest, tuleb alati hoolt kanda, selle eest tuleb järjekindlalt seista ja selle eest kosta.


Kogunenud rahvas laulis nii läti, leedu kui eesti keeles Baltic Way laulu ja sellele järgnes kõlavas kooris God Bless America. Teatavasti ei tunnustanud Ameerika Ühendriigid Eestis, Lätis ja Leedus valitsevat nõukogude võimu legaalseks ning selle eest oleme tänulikud. Tänaseks on kolm Balti riiki, sh. ka Eesti, ÜRO,  NATO ja Euroopa Liidu täisliikmed. Connecticutis peetud aktusel loeti ette senaator Chris Murphy allkirjastatud diplom, antud eeskujuliku algatuse eest.

 

Kohaliku leedu seltsi juht võttis ka liigutavalt sõna, meenutades kuidas visati Balti ketis osalejatele õisi lennukist ning kuidas valitses rahu ja hingejulgus ja ühistahtmine iseseisvuse nõudmisel. Ta kutsus ette kolm naisterahvast, kes olid 30 aastat tagasi ise osalenud Balti ketis. Ka kohalolevate eestlaste seas oli algses Balti ketis osalejaid. Mainiti, et reedehommikustest uudistest sai lugeda, et Hong Kongis olevat rahvamass ka algatanud “Balti keti eeskujul” vaikse vabaduse demonstratsiooni ning sooviti õnne ja vastupidamist.


Käest kinni hoides tekitati ka inimestest ahel, lipud lehvisid, sinisest taevas ilmus päike ning kõlas laste naeruhäält. Üritusel oli kohal mitu meedia väljaanet, sh. Hartfordi televisooni kanal.

 

ATLANTA eestlased tähistasid Balti keti aastapäeva laupäeval, 24. augustil Atlanta lähedal asuvas Stone Mountain Park’s. Kohal oli umbes 70 inimest kohalikest Läti, Leedu ja Eesti kogu-kondadest.

 

IMG 2704

 

IMG 2749

 

IMG 2707

Kallas vihma, umbes 50 inimest ronis 1000 ft kõrguse mäe tippu. Lift oli suletud, kuna oli äikesetorm. Nii moodustati seal 3 Balti ketti erinevatel aegadel – üks mäe otsas, teine katuse all vihmavarjus teel üles ja all suurel murul.

 

unnamed 2

Keskel Atlanta Eesti Kultuuri seltsi esinaine Kristi Allpere.  Kristi Allpere fotod


Jaak Rakfeldt

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo