Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

2019 05 02

Austraalias suri kolmapäeval, 1. mail eesti päritolu mäendusinsener ja tööstur Arvi Parbo, kes väidetavalt on ainus rüütliseisuses eestlane.


"Teatame kurbusega, et täna, 1. mail lahkus meie hulgast Sir Arvi Parbo," ütles Parbo hõimlane Üllar Ruuse ERR-ile saadetud sõnumis. Ruuse sõnul suri Parbo oma kodus Austraalias, rahulikult, pere ringis.


Parbo on olnud samaaegselt Austraalia kolme suurima ettevõtte juht. 1978. aastal lõi Inglise kuninganna ta Austraalia tööstuse arendamise eest rüütliks.


Sir Arvi Hillar Parbo sündis 10. veebruaril 1926 Tallinnas. Vikipedia andmeil kasvas Parbo üles Kääsla talus Loodna lähedal Läänemaal, kus ta õppis Loodna algkoolis. Pärast seda õppis ta Gustav Adolfi Gümnaasiumis ja Tallinna Tehnikumis. Parbo asus 1944. aastal Saksamaale ning sealt 1949 Austraaliasse. Saksamaal lõpetas ta keskkooli Lübecki Eesti Gümnaasiumis ning õppis seejärel Clausthal Mining Academys. Ta abiellus Saima Sootsiga 1953. aastal, neil on üks tütar ja kaks poega.


Austraalias lõpetas ta Adelaide'i Ülikooli mäeinsenerina 1956. Õige pea pärast õpinguid liitus ta suhteliselt väikese Austraalia kaevandusettevõttega Western Mining Corporation, kus ta töötas ennast 12 aastaga üles firma tegevjuhiks. Vaatamata oma väiksusele kasutas Western Mining selle ajastu kohta väga uuenduslikke tehnoloogiaid. Kolm aastat hiljem sai ta ettevõtte peadirektoriks. Immigrandi kohta oli see toona sisuliselt ennekuulmatu nähtus ja see pälvis kohaliku meedia tähelepanu.


1975. aastal avastas Parbo juhitud kaevandusfirma Lõuna-Austraaliast uuenduslikke meetmeid kasutades hiiglasliku maagimaardla, milles peituvate maakide väärtust on hinnatud triljonile dollarile. Mõnedel hinnangutel on tegu kõige väärtuslikuma maardlaga, mis on kunagi leitud. Kaevandus on veel tänapäevalgi kaugel oma täispotentsiaalist ja seda laiendatakse pidevalt.


Parbo tõusis Austraalia suurimaks kullatootjaks ja Wester Mining muutus üheks riigi kõige edukamaks kontserniks. 1978. aastal sai ta Inglise kuningannalt tööstuse edendamise eest rüütli tiitli. Parbo oli toona rahvusvahelise tuntusega juht, kes istus mitmete suurettevõtete juhtkondades üle kogu maailma. Tema alluvuses töötas tipphetkel ligikaudu 80 000 inimest.


1977. aastal anti esimest korda Adelaide ülikoolis välja Arvi Parbo medal ning alates 2017. aastast on seda tehtud igal aastal.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo