Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

kaepaHilda Kaepa

 

“Just Teie pärandus võib kindlustada  Vaba Eesti Sõna jätkumise...”


Sellise tekstiga üleskutseid on Vaba Eesti Sõna oma lehekülgedel avaldanud juba mõnda aega. Oleme rääkinud korduvalt ka Vaba Eesti Sõna majanduslikest raskustest, sest tellijate arv langeb pidevalt ning uusi tellijaid on raske leida.
Ligi 150 aastat on Põhja-Ameerikas välja antud eestikeelset ajakirjandust, nüüd on ohus selle jätkumine, kui USA ainuke eestikeelne leht peaks tegevuse lõpetama.


Õnneks on meil olemas toetajaid, kes kas pisikeste või suuremate summadega on otsustanud lehe jätkumisele õla alla panna. Iga summa loeb ja pisikestest annetustest kasvab aastas korralik summa. Südamest tänu teile kõigile!
On aga ka inimesi, kelle jaoks eestlus ja selle jätkumine siin mandril on nii oluline, et see kirjutatakse sisse oma testamenti.


Kaks sellist heldet suurt eestlast on hiljuti lahkunud Silvia Hinnom ja Hilda Kaepa, kelle pärandused andsid Vaba Eesti Sõnale mõned aastad ajapikendust.


Kui leiduks veel selliseid suure hingega eestlasi, siis võiks Vaba Eesti Sõna 2019. aastal ka rõõmsalt oma 70. juubelit tähistada!

 

Hilda Kaepa elulugu


Hilda sündis Pärnumaal Anna ja Jüri Hanseni lapsena. Keskkooli alustas ta Tallinnas, kuid kui Eesti okupeeriti, asus ta koos teiste põgenikega teele Saksamaa poole. Hilda isa oli juba 1941.a. Siberisse saadetud ja tema saatus oli teadmata. Hilda ema otsustas siiski Eestisse jääda. Nii leidiski noor Hilda end koos teiste põgenikega Oberkasselis, Saksamaal, kus ta lõpetas keskkooli.


Pärast teise maailmasõja lõppu õppis Hilda Kölni ülikoolis, kus kohtus oma tulevase mehe, Tartust pärit Kalju Käpaga. Noored abiellusid ja otsustasid Ameerika Ühendriikidesse emigreeruda, kuhu nad 1950. a. ka jõudsid. Ameerikas muutis abielupaar nime Kaepa’ks. Hilda õppis raamatupidamist ja töötas New Yorgis kuni pensionile minekuni. Kalju Kaepa tegi edukat karjääri finantsmaailmas.


Kaepad elasid Paterson, New Jerseys ja olid aktiivsed kohalikus Eesti ühiskonnas – nii New Yorgis kui New Jersey’s . Nad aitasid organiseerida Eesti Akadeemilist Üliõpilaste komiteed New Yorgis. Kalju oli aktiivne Rotalias ning kuulus ka The Nordic Pressi (Vaba Eesti Sõna omanik) algsete aktsiaomanike hulka.


Pärast abikaasa surma 1985. a. otsustas Hilda pensionile jääda ja kolida Floridasse. Tema uus elu algas ookeanivaatega korteris Pompano Beach’il. Tänu oma sõbralikule iseloomule polnud tal mingit probleemi ka uues kohas kiiresti sõpru leida.


Pikk ja sügav sõprus sidus Hildat Eesti pikaajalise peakonsuli Ernst Jaaksoniga, nad oli mõlemad lesed ja olid aastaid teineteisele toeks. Kui Jaakson suri, oli Hilda tema testamenditäitja ning mängis otsustavat rolli selles, et Jaaksoni elulooraamat Eestis välja anti. Hilda korraldatud Jaaksoni mälestusnäitusel Eesti Rahva Muuseumis Tartus oli väljas peakonsuli kabinet tema isikliku mööbli ja mälestusesemetega, mis hiljem muuseumile annetati.


Filantroobina toetas Hilda mitmeid väärt ettevõtmisi Eestis. Olles Eesti Ameerika Fondi toetaja, külastas ta fondi esindajana korduvalt Eestit. Eriti olid talle südamelähedased noorte inimeste vajadused ja tema toetus aitas rajada Noorte Kristlikku Kodu Tartus 2000. aastal, mida ta seejärel peaaegu igal aastal külastas.


Hilda Kaepa toetas ka Eesti Finn-klassi purjetajate olümpiameeskonda, kui nad tulid Lõuna-Floridasse treenima.


Hilda oli Lõuna-Florida Eesti Seltsi auliige ja kuulus viimased kuus aastat selle juhatusse.


Hilda oli kirglik maailmarändur, tema hobideks olid kunst, ooper ja bridzh. Ühendades oma reisimiskire ja huvid, tegi ta mitmeid reise samade huvidega inimestega. Ta armastas veine ja tegi kaasa mitmeid Confrere de Chevaliers du Tastevin’i korraldatud veinireise Euroopasse. Korduvalt reisis ta ka Eestisse, tema erilised lemmikud olid mudavannidega spaad Pärnus ja Haapsalus.


Hilda elas aktiivset ja huvitavat elu kuni viimase lõpuni. Alles paar aastat tagasi nautis ta kogu südamest Eesti-teemalist Kariibi mere kruiisi koos oma sõpruskonnaga.


Hilda Kaepal oli palju huvisid ja palju kohalikku tegemist. Ta oli kauaaegne Broward International Women’s Club ja NSU Art Museum of Fort Lauderdale liige ja kuulus mitmetesse bridzhiklubidesse. Sõprussidemed tekkisid tal kergelt ning ja tal oli palju sõpru ja austajaid, nii kohalikke kui üle maailma.


Hilda särav isiksus, väärikus, helde külalislahkus ja alatine  sõbralik naeratus  tõi talle palju sõpru aastate jooksul ning kõik nad tunnevad temast puudust. Ta oli väga armastatud oma sõprade poolt ja nende poolt, kelle elusid ta puudutas.

 

Hilda Kaepa elulooandmed on pärit Haldi Svanbergilt.


Kärt Ulman

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo