Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Maarja Vaino

 

Kooliaasta eel ja alguses on ennekõike kütnud kirgi koroonaviirus ja selle mõju õppetööle.

 

Ärevust peaks aga tundma hoopis muu pärast.

 

Nimelt on taas algamas uus õppeaasta, aga Haridus- ja Teadusministeeriumis pole astutud ühtegi sammu selleks, et parandada eesti keele ja eesti humanitaaria olukorda õppekavades.

Jüri Estam

 

Kuigi me tunneme Eestis praegu endiselt rõõmu peagi lõppeva suve viimastest aistingutest (päikesepaiste läbisegi vihmahoogudega; kaunid päikeseloojangud roosaks värvunud pilvedega), on tänavu õhkkond me ümber minoorsem sel aastaajal kui muidu.


Lapsed on juba mitmendat päeva järjest jälle koolis käinud.

 

See tundub ligi möödapääsmatu olevat, kuid ei tarvitse suurt vaimustust ühiskonna vanemates ja tõbisemates, koroonaviiruse uue elavnemise pärast muret tundvates liikmetes esile kutsuda.

Kristel Vilbaste,
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

 

Augusti lõpus toimus Otepää lähedal, Käärikul Metsaülikool, mida Kanadas alguse saanud Metsaülikooli eeskujul peetakse Eestis juba 2005. aastast.

 

Kokku saavad inimesed, kes muretsevad Eesti ja maailma olukorra üle ning arutelud on vabamad kui mujal debattidel, sest põhimõte on, et kellegi ütlusi ei tohi nimeliselt tsiteerida, küll oma kirjutistes või esinemistes arutelu aluseks või osaks võtta.

Jüri Estam

 

Kui USA kogeb poliitiliselt palavat suvelõppu ja kõik märgid viitavad sellele, et enne novembrikuu valimisi läheb tõeliseks “andmiseks”, siis ka Eesti õhus on tunda poliitilist kärsahaisu.

 

Vabariigi presidendi valimine toimub tuleval aastal küll alles ajavahemikul august-september, ja kaks nädalat pärast seda valime me kohalike omavalitsuste uusi koosseise, kuid juba praegu on eesti ühiskond sel määral erinevatesse leeridesse jagatud, et hoia piip ja prillid!

Martin Luiga, kodanikuaktivist looduskasutuse alalt

 

Eesti on tänini oma üldiseks arengustrateegiaks võtnud selle, et fookus on rahategemisel. Väga levinud fookus, iga riik üritab muu hulgas raha teha. Me ei ole selles väga head. Osati on selles süüdi halb ligipääs kapitalile, osati puudulik koostööoskus, kirjutab Martin Luiga ERR Arvamusportaalis.


Eesti on kontrastide riik. Tutvudes põgusalt meie riigi tähtsamate statistiliste näitajatega, hakkab silma, et me ei ole tegelikult nii tavaline, harilik, keskpärane ning enesestmõistetav maa, kui harjunud pilgule tunduda võib.

Jüri Estam

 

Nõukogude imperiaalne taak vaevab endiselt NSV Liidu äärealadel elama pidanud ühiskondi.

 

Oleme lootnud, et aeg annab arutust ja ka kosumist.

 

Tegelikult pole ohud idast kusagile aga kadunud, ja kunagiste, aga ka praegu ikestatud rahvaste koonud surutakse ikka ja jälle kutsika kombel põrandal asuvasse loiku.


Valgevenes kestab edasi vabadust ihkavate inimeste represseerimine.

Kristel Vilbaste

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Eestis on hapukurgi hooaeg. Ja kuigi kurgikasvatus on Eestis mandumas ja ammugi ei istu suvel peranaised köögis ja ei soola kurke, siis suvist ajakirjanduslike uudiste põuaaega hüütakse ikka “hapukurgi hooajaks”.

 

Uudiseid lihtsalt pole, inimesed ei käi enam kaugetel maadel ja kaua sa sellest siseturismist ikka räägid.


Aga eelmisel nädalal õnnestus üks välismaine uudis leida.

Jüri Estam

 

See, et Covid-19 pole tunginud märkimisväärselt üle Eesti riigipiiri annab põhjust rõõmu tundmiseks. “Elame nagu vanajumala selja taga”.

 

Nii kirjutas üks Eesti ajalehtedest hiljuti.

 

Tahan väga loota, et eestlased USAs, olenemata praegustest keerulistest tingimustest seal, on hästi vastu pidamas.

 

Hoian pöialt kõigile, paljude sõprade ja tuttavate käekäigu suhtes kahjuks teadmatuses olles.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo