Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Tartu rahu 91. aastapäev

Tartu rahuleping ehk Eesti Vabariigi algus peaks minema eestlastele märksa rohkem korda, leiab 2. veebruaril Tartu rahu maja juures avalikku koosolekut korraldanud Rein Koch.
Kochi sõnul kehitavad paljud inimesed Tartu rahu aastapäeva üritustest möödudes vaid õlgu ja tõttavad edasi.
Vanemuise tänaval Tartu rahu maja juures aset leidev koosolek on taasiseseisvunud Eesti üks kauaaegsemaid traditsioone.

Esimene rahvakogunemine oli 1988. aastal, kuid siis peatas miilits meeleavaldajad Pälsoni (praegune Pepleri) tänaval.
Sellest ajast saati on inimesed 2. veebruaril Põllumeeste Kogu, Tartu Rahvuslaste Klubi ning Tiigi seltsimaja eestvõttel ikka kokku tulnud ning nii ka seekord.
2. veebruaril 2011 astusid Vanemuise 35 maja juures üritusel kõnega üles endised Gulagi vangid Mart Niklus ja Enn Tarto ning teisedki, kes soovivad ajaloolist päeva meenutada.
Aastaid on püüdnud Tartu rahulepingu ja Vabadussõja tähtsust koolinoortele tutvustada Vabadussõja Mälestiste Hoidmise Seltsi eestvedaja Enn Voika, korraldades neile 2. veebruaril loengu.
«Vabadussõda otsast lõpuni,» kirjeldas Voika ettekannet, mille pidas ajaloolane Ago Pajur südapäeval Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste peamajas. Pärast seda said lapsed ka sõdurisuppi.
Voika hinnangul on lapsed avatud meelega ning neid huvitavad need loengud väga. «Isegi täiskasvanud tulevad pärast loengut ütlema, et nad kuulsid fakte, millest  varem midagi ei teadnud,» märkis Voika.
Üldiselt on eestlastel aga ajaloo mäletamisega kehvasti, leidis Voika. «Vanemad inimesed ikka teavad, kes oli Konstantin Päts või millal suri Laidoner, kuid nooremad pole sellest tihti kuulnudki. Just selle pärast ma neid üritusi teengi,» lisas Voika.
Tavapäraselt leiab Tartu rahu päeva ürituste hulgast teisigi sündmusi. Päev algas kell 9 pärgade asetamisega Vabadussõja monumendi juurde Pauluse kalmistul ning Tartu vabadussamba Kalevipoeg jalamile.
Kell 11 jätkus päev leitnant Julius Kuperjanovi mälestusüritusega tema haual Raadi kalmistul.
Südapäeval toimus Vanemuise 35 ees kõnekoosolek ning Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste majas ettekandepäev koolinoortele.
Kell 14 tegi Tartu linnamuuseumis rahulepingu 91. aastapäevale ja Jaan Poska 145. sünniaastapäevale pühendatud üritusel ettekande õigusteadlane ja ajaloolane professor Peeter Järvelaid. Esitleti raamatut «Jaan Poska. Oma ja meie ajas. Artikleid ja mälestusi».
Päeva lõpetas kontsertaktus Vanemuises.
 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo