Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Facebookis on grupp “Õigus jääda eestlaseks!”

 

Riigikogus 25. septembril läbikukkunud Reformierakonna esitatud eelnõu teatud tingimustel topeltkodakondsuse seadustamisest on tekitanud Eesti avalikkuses elavat arutelu.

 

Facebookis 7. oktoobril loodud grupp "Õigus jääda eestlaseks!" on vaid kümne päevaga kogunud ligi 2000 liiget. Grupi looja on Reformierakonna välissekretär, Brüsselis elav Airis Meier, kelle sõnul lõi ta grupi mitte kodupartei soovil, vaid isiklikust huvist, kuna tal on kaks sünnijärgse kodakondsusega last, kes praegu seadust järgides peaksid ühest kodakondsusest loobuma.

 

"Igal eestlasel, olgu ta laps või täiskasvanu, elagu ta Eestis või mujal, on õigus oma sünnijärgsele kodakondsusele," kirjutab Meier grupi kirjelduses. "See grupp on loodud eesmärgiga survestada otsustajaid kaotama ära põhiseaduslik vastuolu, mille järgi sünnijärgsed Eesti kodanikud, kes omavad ka mõne teise riigi kodakondsust, peavad täisealiseks saades tegema valiku vaid ühe kasuks."

 

Eestis valitseb hetkel vastuolu Põhiseaduse (PS) ja Kodakondsusseaduse (KS) vahel, kus PS § 8 lõige 3 järgi ei tohi kelleltki võtta tema sünnijärgset kodakondsust, kuid KS nõuab, et Eesti kodanik ei või olla samal ajal mõne muu riigi kodakondsuses. Sellise vastuolu tõttu ongi tekkinud olukord, kus ametnikud tõlgitsevad seadust vastavalt oma isiklikule vaatenurgale ja oma püüdlikkuse astmele.

 

Ka on topeltkodakondsuse ümber palju vahtu – ei saa poliitikudki täpselt aru, millest käib jutt, kui räägitakse sünnijärgsete kodanike õigusest kodakondsusele, vaid pealiskaudselt pannakse ikka ühe patta nii sünnijärgsed kui hiljem kodakondsuse taotlenud inimesed, olgu need siis välismaal teist kodakondsust taotlenud eestlased või Eestis kodakondsuse saavutanud venelased – viimaste puhul tekkivat hirmus julgeolekurisk, kardavad teatud koalitsioonipoliitikud. 

 

Valimised on tulemas ja võib loota, et ka äkki mõnel koalitsioonierakonnal võib tekkida tahtmine püüda nn topeltkodakondsete hääli, sest olgem ausad – tegemist on päris arvestatava osaga kodanikkonnast! Seega võib juhtuda, et topeltkodakondsuse teema jõuab taas riigikogu lauale.

 

Kärt Ulman

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo