Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Rootsis pühapäeval, 23. septembril toimunud parlamendivalimiste suurim kaotaja on senise vähemusvalitsuse juhtpartei – Rootsi Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei, mille häältesaak vähenes esialgsetel andmetel eelmiste 2014. aasta valimiste 31,01%lt 28,4%le ja mandaatide arv 349kohalises parlamendis 113lt 101le.

 

Valimiste suhteline võitja on Jimmie Åkessoni juhitav parempopulistlik erakond Rootsi Demokraadid, mis taotleb migratsioonipoliitika karmistamist ja referendumit Euroopa Liidust väljaastumiseks. Rootsi Demokraatide häältesaak tõusis 2014. aasta 12,86%lt 17,6%le ja mandaatide arv 49lt 62le.

 

Kehvasti läks ka senisel suurimal opositsiooniparteil Mõõdukas Koonderakonnal ehk moderaatidel, kelle häältehulk vähenes 23,33%lt 19,8%le ja mandaatide arv 84lt 70le.

 

Kohtade jaotus parlamendis võib veel muutuda, sest lugemata on välismaal elavate rootslaste hääled, mis saabusid posti teel. Neid hääli on umbes 200 000. Eksperdid on aga igal juhul veendunud, et läbirääkimised Rootsi uue valitsuse moodustamise üle kujunevad keerulisteks ja võivad kesta kuid.

 

Moderaatide juht Ulf Kristersson leidis pärast esialgsete valimistulemuste selgumist, et senine valitsusjuht ja sotsiaaldemokraatide liider Stefan Löfven peab tagasi astuma. Viimane keeldus seda tegemast. Ta ütles, et parlamendi uus koosseis koguneb paari nädala pärast ning senikaua on aega arutada, kes moodustavad uue valitsuse. „Esialgu juhime mina ja minu valitsus riiki,“ rõhutas Löfven.

 

Kuid 25. septembril Rootsi parlamendis toimunud umbusaldushääletuse tulemusena peab peaminister Stefan Löfven asjad kokku pakkima ja töölt lahkuma. 

 

Löfveni vastu hääletas 207 saadikut, tema poolt 142. Umbusaldushääletuse algatajad olid saadikud Rootsi Demokraatide parteist. Löfven jääb peaministri kohuseid täitma, kuni tema asemele uus inimene leitakse. See võib võtta mõned nädalad aega.

 

Vasaktsentristliku sotsiaaldemokraatide partei juht Löfven on peaministri ametis olnud 2014. aastast. Ehkki tema umbusalduse taga olnud parempoolsed Rootsi Demokraadid on parlamendis kohtade arvu poolest vaid kolmandal kohal, läksid nendega kaasa ka Rootsi Mõõdukad, kelle ridadest tuleb nüüd leida uus peaminister. Tõenäoliselt saab selleks partei liider Ulf Kristersson. Mõõdukad kinnitasid juba esmaspäeval, et Rootsi Demokraadid on Kristerssoni kandidatuuriga nõus.

 

Ei mõõdukad ega sotsid pole näidanud muidu mingit huvi Rootsi Demokraatidega koostööd teha ning mõõdukad pole ka seni maininud, et nende koostatavas uues valitsuses oleks viimastele mingi koht ette nähtud.

 

VES/Õhtuleht

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo