Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Esmaspäeval, 3. septembril pidas kaitsepolitsei riigireetmises kahtlustatavana kinni kaks meest, Deniss Metsavasi ja Pjotr Volini. Kuriteo toimepanemise ajal töötas Metsavas Kaitseväe peastaabis.

 

1980. aastal sündinud Metsavasi ja tema 1953. aastal sündinud isa Volinit, kes on töötanud Eesti vanglateenistuses, kahtlustatakse Venemaa Föderatsiooni Relvajõudude Kindralstaabi Luurepeavalitsusele (GRU) Eesti riigisaladuste ja salastatud välisteabe edastamises. Kahtlustuse järgi pandi riigireetmine toime enam kui viie aasta jooksul.

 

4. septembril võttis Harju maakohus kriminaalmenetlust juhtiva riigiprokuröri Inna Ombleri taotlusel

kahtlustatavad vahi alla. 

 

"Eesti riigile ja kaitseväele on tekitatud kahju. Me analüüsime olukorda, teeme vastavad järeldused ja astume sellest lähtuvalt vajalikud sammud. Kahju on küll tekitatud, Eesti kaitsevõimele on löödud haav, aga see on ravitav ja meie riik on endiselt kaitstud," ütles kaitseväe juhataja Riho Terras. "Kaitseväe tegevuse aluseks on usaldus. Ja me usaldame oma inimesi, ka edaspidi ning ei luba kellelgi seda suhet lõhkuda."

 

Kaitseväe juhataja Riho Terras ütles, et Metsavas on teeninud 1998. a. ajateenistuses ning seejärel 2000. aastast juba tegevteenistuses. 

 

"Ta on jätnud endast mulje kui pädevast ohvitserist. Selle reetmisega on Eesti julgeolekut ja riigikaitset oluliselt kahjustatud. Kogu kaitseväe inimestele on see väga emotsionaalne löök," märkis Terras.

 

Terrase sõnul on Vene sõjaväeluurele GRU edastatud info hulk ja sisu selgitamisel, kuid lähtuda tuleb

kõige hullemast. Metsavas oli oma pädevuse raames seotud ka Eesti kaitseplaneerimisega. Kaitsepolitsei peadirektori Arnold Sinisalu sõnul on riigisaladuse kaitse ja vastuluure kapo peamisi ülesandeid. "Nende inimeste tabamiseni viis eelmiste aastate töö ja kogemused, samuti koostöö kaitseväega," ütles ta.

 

Riigiprokurör Inna Ombler ütles, et kahtlustuse kohaselt on GRU-le edastatud tasu eest Eesti riigisaladust ja salastatud välisteavet. 

 

Kriminaalasja kohtueelset menetlust juhib riigiprokuratuur ja viib läbi kaitsepolitseiamet. Kaitseminister Jüri Luik teatas 5. septembril, et loob komisjoni, mille eesmärk on tuvastada tekitatud kahju ulatus, meetmed selle kahju vähendamiseks ja tulevaste riskide maandamiseks. Komisjoni hakkab juhtima kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo