Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli koostöös alustatav uuring keskendub põlevkivienergeetika jäätmetele, põlevkivituhale. Lootust on, et ohtliku jäätmena liigitatud materjal ei ole nõnda ohtlik ning seda saaks kasutada väetise või ehitusmaterjalina.

 

Põlevkivituhk sisaldab kaltsiumoksiidi, mis reageerides veega võib muutuda tugevaks leeliseks, kaltsiumhüdroksiidiks. Selle tõttu on Eestis põlevkivituhk klassifitseeritud ohtliku jäätmena, ent samas ei kaltsiumoksiid ega ka kaltsiumhüdroksiid ei kuulu ohtlike keemiliste ühendite hulka, vahendavad ERR Raadiouudised.

 

Eesti Energia keskkonnajuhi Olavi Tammemäe sõnul suunab ettevõte taaskasutuse ligi kaks protsenti põlevkivituhast. Ülejäänu vaid ladestatakse. Kuid sellest jäätmest saaks valmistada erinevaid tooteid, mida tuha ohutuks osutumisel kasutada ja eksportida. Tammemäe nimetab tuha kasutust väetisena, sellest valmistatavaid ehitusplokke ning segu, mille omadused on võrreldavad madalakvaliteedilise

tsemendi omaga.

 

Uuringu käigus on kavas võrrelda põlevkivituha ja kivisöetuha omadusi. Viimane ei kuulu ohtlike  jäätmete hulka ning kui põlevkivituha omadused on kivisöe jäätmetega samaväärsed, annaks see alust ka põlevkivituhk ohutuks nimetada. 300 000 eurose eelarvega uuringu tulemused võivad olla ka vastupidised ning kinnitada põlevkivituha ohtlikkust.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo