Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

11328638t1ha984

Vasakul Empty Sky memoriaal New Jersey osariigis ja Maarjamäe memoriaal Eestis. FOTO: Eduardo Munoz/ Sander Ilvest/Scanpix/Postimees

 

Vähem kui nädala aega avatud olnud Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaal on hämmastavalt sarnane Ameerika Ühendriikides New Jersey osariigis Jersey City´s paikneva 11. septembri terrorirünnaku ohvritele pühendatud memoriaaliga Empty Sky, kirjutab 30. augusti Postimees.

 

Fotograafia õppejõud Tiit Lepp märkas sotsiaalmeedias fotograafe ühendavas grupis pilti monumendist, mis on õhtuhämaruses silmnähtavalt sarnane vastavatud kommunismiohvrite  memoriaalile Maarjamäel.

 

«Tundus kuidagi väga sarnane. Küsisin, et kus see monument asub. Selgus, et see on memoriaal Ameerikas, mis on pühendatud 2001. a. 11. septembril juhtunud terroriakti ohvrite mälestusele,» ütles Lepp.

 

Lepp tõdes, et sarnasus on eriti suur just õhtusel ajal. «New Jersey’s asuv memoriaal on valmistatud roostevabast terasest, kuid Maarjamäel on mustad paneelid. Õhtuhämaruses on need päris sarnased. Aga idee tundub täpselt sama: nimed on peale pandud, kaks tahvelseina ja vahel koridor,» loetles Lepp.

 

Maarjamäel asuva mälestusmärgi arhitektuurne lahendus «Teekond» valiti välja kaheteistkümne kavandi hulgast ning selle autorid on Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann, Tiiu Truus, Martin Prommik ja Lidia Zarudnaja Arhitektuuribüroo JVR OÜst. 

 

Memoriaali arhitekt Kalle Vellevoog ütles Postimehele, et tema hinnangul erinevad kaks monumenti teineteisest kardinaalselt nii mõõtudelt, propotsioonidelt, materjalikäsitluselt kui ka sisult. «Ilmselgelt on sellise uudise puhul tegu pahatahtlikkusega, sest see memoriaal sündis ainult meie peadest,»

ütles Vellevoog.

 

Kust memoriaali kavandades inspiratsiooni ammutati? «Mitte kuskilt ei ammutatud. Kui nii otsima hakata, võib tuhandeid sarnasusi igalt poolt leida,» ütles Vellevoog ja lisas, et on memoriaali loomeprotsessi põhjalikult selgitanud sel laupäeval ilmuvas Arteri loos.

 

Hiljem pidas Vellevoog vajalikuks lisada, et Maarjamäe memoriaali inspiratsiooniallikaks on realiseerimata KUMU võistlustöö «Pont du Parc» aastast 1993. Selle autorid on Kalle Vellevoog ja Velle Kadalipp.

 

Kommunismiohvrite memoriaali žürii esimees, Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam tõdes, et sarnaseid seinamotiiviga memoriaale on maailmas teisigi. Kelami sõnul ei ole ta New Jersey oma näinud. «Eks see inspiratsioon on ju selgelt Washingtonis Vietnami sõjas langenute memoriaal. See sein kui selline, kus on kõik nimed kirjutatud. Nii et ma ei usu, et siin mingit kopeerimist on,» arvas žürii esimees.

 

Küsimusele, kas Maarjamäele püstitatud memoriaali žürii võrdles laekunud töid ka välismaa näidetega, vastas Kelam, et arutati ainult laekunud kavandeid. 

 

Ühtlasi avaldas Kelam veendumust, et kommunismiohvrite memoriaal on kohandatud Eesti oludesse

väga hästi. «Siit minu meelest küll mingit skandaali ei tule,» arvas ta. 

 

Tallinna Ülikooli meediaõiguse õppejõu Eero Johannese sõnul on pelgalt fotode põhjal keeruline öelda, kas Maarjamäele rajatud memoriaali püstitades on riivatud kellegi autoriõigusi. 

 

«Siin on mängus kaks suurt autoriõiguse põhimõtet. Ühelt poolt ei kaitse autoriõigus ideid ja  meetodeid. Teisalt ei tohi ilma autori nõusolekuta teost kopeerida ega teha sellest tuletisi,» ütles Johannes. 

 

Ta märkis, et esmavaatlusel on kaks arhitektuuriteost sarnased, kuid samas siiski selgesti eristatavad.

 

«Kas sarnasus on käesoleval käsitletav autoriõiguse riivena, nõuab nähtavasti põhjalikumat analüüsi.

Võib-olla ka jooniste uurimist ja erialaspetsialistide kaasamist. Esmamulje põhjal ei saa «kohtuotsust» teha, » ütles Johannes.

 

Empty Sky memoriaal on pühendatud 746 New Jersey osariigi elanikule, kes said surma nii 1993. aasta kui ka 11. septembri 2001 terrorirünnakutes. Memoriaali autorid on Jessica Jamroz ja Frederic Schwartz ning see avati päev enne kümnendat terrorirünnaku aastapäeva 10. septembril 2011.

 

Kommunismiohvrite memoriaal Maarjamäel avati üle-euroopalisel totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeval, 23. augustil 2018.

 

VES/Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo