Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

523810h57e9t27

Brüsselis NATO tippkohtumisel oli Eesti peaminister Jüri Ratasel võimalus president Donald Trumpiga kümmekond minutit vestelda. Ratas kutsus muu hulgas Trumpi Eestit külastama.

 

ERR tundis huvi, millest rääkis Jüri Ratas Donald Trumpiga? Piltide põhjal oli näha, et oli elav vestlus. 

 

Jüri Ratas:

 

Kõigepealt soovin öelda, et mulle väga meeldis Ameerika Ühendriikide presidendi märkamine ja tähelepanu. See oli väga sümpaatne. See oli pikk teekond, kui me õhtusöögile läksime ja vestlus kestis umbes kümme minutit.

 

Me rääkisime kaitsekoostööst, me rääkisime kahepoolsetest suhetest ja ka sellest, mida Eesti teeb Eestist väljaspool. Ütlesin Donald Trumpile, et Eesti panustab kaks protsenti juba aastast 2015. Ma ütlesin ka seda, et me oleme liitlased Afganistanis, tänasin teda Eesti diasporaa osas Ameerika Ühendriikides 1940. aastatel, kui meie paljud kaasmaalased olid sunnitud sinna minema. Ta küsis, et kuidas Eesti majandusel läheb ja ma ütlesin, et Eesti on tänulik USA toele ja ütlesin, et need suhted on meie jaoks strateegiliselt tähtsad.

 

Ja loomulikult ma tänasin ka eelmise aasta asepresidendi visiidi eest Eestimaale ja ma kutsusid teda külla Eestisse.

 

Ega teil Nord Streamist ei olnud juttu?

 

Ei olnud.

 

Kui tõsiselt me peaksime ikka suhtuma USA üleskutsesse suurendada kaitsekulusid nelja protsendini SKP-st? Eesti jaoks tähendab see, et me peaksime kaitsesse panustame veel 500 miljonit eurot? 

 

Ma arvan, et selliseid erinevaid ideid käidi eile erinevates paneelides välja. Ameerika Ühendriikide presidendi platvorm on see, et kõik riigid peavad tõstma oma kaitsekulutusi nagu on kokku lepitud ja see miinimumpiir saab olla kaks protsenti. Saame rääkida, et selle aasta lõpuks on 29 riigist kaheksa, kellel on kaks protsenti või enam. Eestil on natukene enam.

 

Teine, mida ma igal juhul hindan, on üleskutse, et nii Kanada kui ka Euroopa on viimastel aastatel panustanud kaitsekoostöösse rohkem, kui seda aastaid varem ja ma arvan, et see suund ja tähelepanu, mida Ameerika Ühendriikide president väljendas, on väga õige.

 

Milline õhustik on ikka selle kaitsekulutuste suurendamise tõttu kohtumistel valitsenud? Kas Angela Merkel ja Donald Trump on üldse omavahel rääkinud?

 

Saksamaa kantsler proua Merkel ja Ameerika Ühendriikide president räägivad omavahel. Õhustik on töine, õhustik on hea minu meelest. Vähemalt nende sessioonide põhjal, kus mina olen osalenud. 

 

Nii et muretsemiseks ei ole meil põhjust?

 

Ma arvan, et eile näitas NATO, et koos me seisame 29 riigina tugevate ja ühtsetena. See heidutus on kõige võimsam maailmas.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo