Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

519186hf733t27

Haapsalu pidas võidupühal maakaitsepäeva. Foto: ERR

 

V.idupüha jumalateenistusel Kaitseväe kalmistul peetud kõnes rääkis EELK peapiiskop Urmas Viilma Jeesusele esitatud kiusavast küsimusest, kas keisrile tuleb tasuda maksuraha. Jeesus käskis anda keisrile tagasi see, mis kuulub keisrile ja Jumalale see, mis kuulub Jumalale.

 

Peapiiskop Viilma sõnul püstitatakse tänapäevalgi küsimus vastanduval viisil, kas keiser või Jumal, vaim või võim, riik või kirik? Selliselt püstitatud küsimus on aga eos provokatiivne. Ehk isegi pahatahtlik, nagu seda oli variseride küsimus Jeesusele. Ristiinimene teab vastust: anna Jumalale Tema osa ja samas täida oma kohustused maise riigi ees ja tasakaal saab saavutatud. Tasakaal tähendab aga rahu. Rahu nimel me ju tegutsemegi.

 

"Nõnda saame hõlpsasti vastata ka küsimusele, kumba riiki me peame olema valmis kaitsma? Kumma eest valmis surema? Need sõdurid, kes hukkusid oma maa – riigi ja rahva nimel ning andsid selleks oma elu, andsid „keisrile, mis keisri oma“. Nad surid Eesti eest. Kuid mitte ainult, nad surid Eesti eest ja Jumalale auks. Elada ja surra millegi nimel tähendab oma elu mõtestamist, oma elule tähenduse andmist,“ ütles Viilma Eesti vabaduse eest lahkunuid meenutades.

 

Viilma sõnul tähendab vabadus küpsust ja valmisolekut iseseisvalt vastutuse koormat kanda, eriti siis, kui mõistetakse taotleda tasakaalu ning anda keisrile, mis kuulub keisrile ning Jumalale, mis kuulub Jumalale. "Kui unustame ühe neist, kaotame tasakaalu, mille hinnaks on kaotused ja arvukad ohvrid. Seda on õpetanud ajalugu," sõnas Viilma.

 

Peapiiskop lõpetas oma võidupüha kõne tõdemusega: "Arukas on rahvas, kes võtab omaks parima osa oma esivanemate kauasettinud pärandist, liites sellega tänase päeva värske uuenduslikkuse. Seegi on vabadus – võtta midagi vanast ja lisada juurde midagi uuest ning luua endale nõnda igikestvat tulevikku."

 

www.eelk.ee

www.facebook.com/EestiKirik 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo