Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

P6096465

Fotole on jäädvustatud unustamatu kontsert, mis leidis aset 8. jaanikuupäeval Soomes, Helsingist ca 55 km põhjapool. Kell oli pool 12 öösel ja too vend pidas kõva kontserdi. "On see laulurästas või ikkagi ööbik?" ei suutnud ma kuidagi otsustada. Meeletu kõlav, vali ja vaheldusrikas laul oli kohati niivõrd tüdrukut laisaks sõimav ja piitsa nõudev, et pettis täiega ära. Foto: Riina Kindlam

 

Lauluvenna soolokontsert sai nutitelefoniga salvestatud ja siia artikli kõrvale võiks põhimõtteliselt paigutada ruutkoodi ehk QR-koodi, mida teie nutikas kõnetraat omakorda loeks (skaneeriks) ja siis heli esitaks. Loodusfotograafil Arne Aderil ei olnud heli vajagi, et foto järgi mulle selgitada, et tegu on pigem siiski valeööbiku – laulurästaga (song thrush) ja mitte ööbikuga (thrush nightingale). Rahvapärased nimed abiööbik, valeööbik ja kuuseööbik tõestavad, et ma pole esimene, kes petta saand. Just kõrgel kuuse otsas ta lauliski. Aga kus laulab ööbik?  Madalas lehestikus! See oli esimene vihje. Mõlemal on samasugune tömp saba, ööbik on väiksem, aga ta oli ju kõrgel-kaugel. Ning nokk, ütles Arne Ader, olevat tollel isaslinnul liialt peenike ja kõveravõitu. Jäädvustatud sai ka häälitsushetk, mille puhul näha, et nokk ei olnud stroofe esitades kaugeltki nii pärani, kui see on ööbikul laksutamise ajal. Päevavalgel oleks määramine olnud käkitegu. Laulurästal on nimelt täpiline rind. Tuleb lisada, et see kontsert (ja meie ööbimine telgis) toimus Hyvinkää linnaäärses Sveitsinpuisto orus, kus hommikul leidsin tähise, et seal oli 1930datel laululava (kusjuures täpselt sama sõna "laululava" on ka soome keeles), ning peeti laulupidusid! Valeööbikuorg! (Ööbik on soome keeles satakieli – saja keelega lind.) Kuulake ja võrrelge ise nende laulu interneti vahendusel.

 

Kuuldavasti saab ööbikul, käol ja lõokesel peale jaanipäeva jaks otsa ja nad kipuvad vaikima. Paar päeva on veel jäänud! Siis võivad kergema unega inimesed kõrvatropid voodikapi sahtlisse jätta, kuid magamismaski on mõnedel veel tükk aega vaja, kui pole pimenduskardinaid või sügav unekott.

 

Kuid mis saab jaanituledega? Tõde on kaardis siin: www.ilmateenistus.ee/ilm/prognoosid/tuleohukaart/. Eestis on olnud erakordselt soe, päikseline ja vihmavaene kevad. Viimati sadas maikuu esimestel päevadel ning nüüd taas läinud nädalal (kohati väga kõvasti, kuid mitte kõikjal) ehk 6 nädalat oli purukuiv ja palav. Rahvas rõõmustas, põllumehed, tulekahjukustutajad ja loodus aga mitte. Nüüd tuleb jälgida millistes piirkondes valitseb tulekeeld. Lisaks hinnata 23. õhtul tuult ja selle suunda, sest "Vastavalt siseministri määrusele on lõkke süütamine keelatud, kui tuule kiirus on 5,4 m/s või enam (kui lõkkekoha läheduses on hoone, põlevmaterjali hoiukoht, mets, kuivanud taimestik või turbapinnas, millele võivad tule tegemisel sädemed langeda)." Juba on kuulda õues vihmasabinat. Jaanipäevailm jäägu jaanipäevailmaks! Et oleks kallist metsa ja loodust, kus murumänge pidada.

 

Riina Kindlam,

Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo