Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

5. juuni hommikul jõudsid laevaga Rootsist kodumaale helilooja Eduard Tubina ja tema abikaasa põrmud, mis sängitati hiljem Tallinna Metsakalmistule, kus 18. juunil, helilooja sünnipäeval, toimub ka mälestustseremoonia.

 

Ümbermatmine toimub helilooja perekonna ettepanekul ning erinevate eesti kultuuri- ja muusikainstitutsioonide koostöös. 

 

"On teada, et see oli ka tema enda soov puhata kodumaa mullas, kuid mitmetel põhjustel ei ole see realiseerunud, aga kuna nüüd tõesti, helilooja perekond selle protsessi lõpuks algatas, siis nüüd on lõpuks nii, et võib öelda, et üks Eesti muusikute suurimaid poegasid on taas kodumaal," ütles Eduard Tubina ühingu juhatuse esimees Kerri Kotta.

 

Eesti Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill ütleb, et Tubin on üks 20. sajandi olulisematest heliloojatest, kes pani aluse mitmetele suundumustele ja žanritele. "Näiteks ballett-sümfonistina on ta kahtlemata mitte ainult Eesti, vaid ka üldse 20. sajandi olulisemate tegijate hulgas," rõhutas ta. 

 

Tubin põgenes sarnaselt paljudele teistele loomeinimestele 1944. aastal nõukogude vägede eest Rootsi. Vaatamata võõrsil elamisele hoidis helilooja Eestit südames ning tema loomingus olid tähtsal kohal rahvuslikud jooned. Just seetõttu on Lille sõnul põrmu kodumaale saabumine eriti oluline. "See on justkui mingisuguste haavade parandamine, mida nüüd see vahepealne aeg meisse väga sügavalt on jätnud, ja mingis mõttes see näitab, et need inimesed ei ole sügavamal tasandil siit eemal olnud," rääkis Lill. 

 

Tubin ja tema abikaasa maeti metsakalmistule, kuid mälestustseremoonia toimub seal Eduard Tubina sünniaastapäeval ehk 18. juunil. Järgmisel päeval, ehk 19. juunil on Estonia kontserdisaalis mälestuskontsert.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo