Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

qxtzktwc.rlt

Kala-asendaja sensor kala moodi välja ei näe, aga töö teeb ära, kinnitavad biorobootikud. Fotod: Stanislav Moshkov

 

Rahvusvaheline töörühm Tallinna tehnikaülikoolist lõi elektroonilised seadmed – sensorid –, et analüüsida kalade ja teiste veeloomade ellujäämisvõimalusi paisudest, tammidest ning hüdroelektrijaama turbiinidest läbi ujumisel. Eesmärk on vähendada sarnaseid ekstreemseid katseid eluskaladega. Sensorid visati vette Keila-Joal. 

 

Elektroonilised sensorid on projekteeritud ja ehitatud Eestis, Tallinna tehnikaülikoolis. Keila juga on nende testimiseks suurepärane: kivid, rägastikud, järsk langus ja kiire vool. 

 

Kasutades teadmisi, kuidas kalad tunnetavad vee voolamist enda ümber, ehitasid TTÜ biorobootika teadlased sensorid, et vähendada Euroopa Liidus katseid elusate kaladega. Võib isegi öelda, et selles valdkonnas tehakse ajalugu.

 

„Sensori väljatöötamisega alustasime 2013. aastal, seega on see olnud päris pikk protsess. See on nagu kala, aga samas pole ka, on  tugevam,“ sõnab projekti üks eestvedajatest, TTÜ biorobootika keskuse teadur Jeffrey Andrew Tuhtan, kui näitab vidinat, mida võiks nimetada kalaasendajaks. See on valmistatud vastupidavast polükarbonaadist ega purune.

 

g31vw5ok.x0f

 

Selliste katsetega saadud uut infot kasutatakse, et reguleerida hüdroelektrijaamade tööd, tagamaks kaladele ohutut allavoolumigratsiooni, mille ajal läbitakse tihti elektrijaamade turbiine. 

 

VES/Õhtuleht 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo