Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

nutilt aprill 2018 ka Narva 249

Eesti skautide Jüripäeva laagrit peetakse igal aastal eri linnas. Sel aastal, 27.-29. aprillil, võõrustasid Narva Mereskaudid üle 400 kokku tulnud skauti.

 

Laupäevasel  traditsioonilisel jalgsimatkal avastati linna ja lähiümbrust ning pandi proovile oma oskusi. Joaoru saarel keset Narva jõge oli tegevuspunkt, kus tuli üritada päästerõngast visata märgitud alale (rõngas oli väikestele hundudele ülemäära raske). Ja siis sattus teele üks kalamees, kelle kalastuskarbis oli lausa kaks korrust imelisi vikerkaarevärvilisi lante! Neid Helmi, Neleri, Hanne-Loore ja Marie parasjagu fotol uudistavadki. Eestis on skautlus nii poistele, kui tüdrukutele. Meie võistkonnas oli ka noormees Ville, kes hetkel ei ole vaateväljas.

 

Narva Joaorgu on viimase paari aasta jooksul valminud imeliselt kujundatud puhkeala paviljonihoone ja liivarannaga, mis jääb fotost vasakule. Seal toimus reede õhtul laagri avamine, kuhu jõuti tõrvikute rongkäiguga mööda uuendatud jõepromenaadi. (On kevad – saagu valgus!) Paviljoni taga kõrgendikul linnuste tasandil oli tol õhtul roosa loonjangutaeva taustal selgesti välja joonistatud Rootsi lõvi mälestusmärk, mis 2000. aastal taastati. (Originaali avasid 1936. a. Rootsi prints Gustaf Adolf ja krahv Folke Bernadotte, mälestamaks Põhjasõja Narva lahingut ning see asus varem lahinguväljal linna lääneosas.) Fotolt otse vasakule, nõlvapealsele, jäävad ka Narva Aleksandri Suurkiriku taastatud tornikuplid. Promenaad, mis on õhtul kaunilt valgustatud, kulgeb mööda kallast vasakult paistva Hermanni kindluse ja hiljuti renoveeritud piiriületussilla alt, mille Eesti poolel on uus piirikontrolli terminal ning sillal autotee kõrval kulgev eraldatud ja kaetud jalakäijate rada. 

 

Narva Hermanni linnuse rajasid taanlased ning selle vanimad osad pärinevad umbes 1300. aastast. Selle vastas, paremal olev Jaanilinna (Ivangorodi) linnuse nimi pärineb Moskva suurvürstilt Ivan III-lt, kes alustas 1492. aastal Liivi Ordu Narva Hermanni linnuse vastu oma linnuse rajamist. Jaanuaris 1919 läks Jaanilinn Eesti Vabariigi kontrolli alla ning Nõukogude Venemaa tunnustas seda ametlikult 1920. aastal allkirjastatud Tartu rahulepinguga. Nõukogude võimud eraldasid Jaanilinna halduslikult ülejäänud Narvast 1945. a. ning ta kuulub tänaseni Venemaa Leningradi oblasti koosseisu. Siin Narva jõesängis kulgev Euroopa Liidu idapoolne piir ei ole siiski kõige idapoolseim; see asub Soomes Virmajärvis. Foto keskel, kahe linnuse vahelt paistab ka Narva üks väheste säilinud pärlite, tema barokkstiilis raekoja, torn.

 

Foto ja tekst:

Riina Kindlam,

Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo