Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

MU foto 1 avajad Paide vallitornis

Reedel, 6. aprillil avasid Paide vallitorni kõrgeimal, 8. korrusel järjekordse "Kotkajärve Metsaülikool – 50 aastat noor" Eesti turnee näituse MÜ vilistlased, vasakult: teadustaja Riina Kindlam (Toronto-Tallinn), kultuuriteooria professor Tiina Kirss (Buffalo-Tartu), näituse kujundaja ja kuraator Elle Palumäe (Thunder Bay-Tallinn), näituse projektijuht Inga Eichenbaum Torontost, politoloogia emeriitprofessor Rein Taagepera (California-Tartu) ja kirjanik Valdur Mikita Tartumaalt. Tiina Kirss on igal Eesti MÜ näituse avamisel sõna võtnud, Valdur Mikita esines nii Tartus kui ka Paides ning suur rõõm oli, et oma MÜ kogemustest tuli seekord rääkima ka hiljuti suveks Eestisse saabunud Rein Taagepera. 14. aprillil esilinastus Eesti Rahva Muuseumis portreefilm "Rein Taagepera – kahemõtteline Eesti". Foto: Tiiu Ilo Palumäe

 

Eestimaa südames, Paide vallitorni kõige kõrgema korruse akende taga asub MÜ näitus kuu aega. 

 

Näituse keskel viibides tekib imeline kontrast – 18 MÜ-d tutvustavat kangast ripuvad akende vahel ja niisiis vahelduvad kanada mets ja aknast eesti mets, kanada mets ja eesti mets... Vallitorn asub Paide Vallimäel, mis on hiljuti saanud üle-Eesti enam tuntuks seal augustis toimuva Arvamusfestivali tõttu. Tänavu toimub ülipopulaarne ja Eesti ainulaadne Arvamusfestival juba kuuendat korda.

 

MU foto 2 Paide vallitorn

 

Paide linnuse ja linna algne nimi oli Wittenstein (alamsaksa "valge kivi"; kasutati ka Wittensten ning hiljem ülemsaksakeelne Weissenstein). Ordulinnust hakati ehitama 1265. a. ning nimi pärines selle ehitamiseks kasutatud paekivilt. Praegu ongi linnuse peatornis (ka Pikk Hermann) "Ajakeskus Wittenstein", kus saab rännata ajas ja palju õppida igal korrusel. Tornis on ka lift. Linna

eestikeelset nime on mainitud esmakordselt 1564. a. Vene-Rootsi vaherahulepingus, kus linna ja linnuse kohta öeldi Paida.

 

Tekstid ja tornifoto:

Riina Kindlam

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo