Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Riigikogu liige Deniss Boroditš (RE) ja ettevõtluskonsultant Ron Luvištšuk hoiatavad, et kui valitsus midagi ette ei võta, võib eresidentsuse projektil olla kriips peal, sest pangad hoiduvad mitteresidentidest ettevõtjatele pangakontosid avamast ning sulgevad massiliselt juba avatud kontosid. Probleem ei puuduta üksnes kolmandate riikide ärimehi, vaid ka EL-i päritolu ettevõtjaid. 

 

Juba poolteist aastat on mitteresidendid silmitsi probleemiga, kus pangad keelduvad neile Eestis pangakontot avamast. Boroditši sõnul on peaminister Jüri Ratas (KE) probleemist teadlik ja lubanud pankadega kohtuda juba lähiajal, selgus ERR-i venekeelse portaali korraldatud intervjuust.

 

Finantseksperdid seostavad karmistunud nõudeid Läti pangandusskandaaliga, kus mitmed pangad rajasid oma äri mitteresidentide teenindamisele ja rahapesukahtlusega tehingute vahendamisele. Pangad pidid maksma suuri trahve, ent ABLV pank suleti sootuks.

 

Eesti pangad otsustasid selleks, et mitte liigselt riskida, lihtsalt välismaiste äriklientide teenindamisest hoiduda. 

 

Samal ajal aga tegeleb Eesti riik rahvusvaheliselt juba neljandat aastat välismaalastele suunatud e-residentsuse programmi propageerimisega, et meelitada siia välismaiseid investoreid. 

 

Ärikonsultant, BFA Estonia juhatuse liige Ron Luvištšuk nimetab välismaiste ettevõtjate kontode sulgemise probleemi ulatuslikuks ja tõsiseks.

 

"Minu andmetel on üks Eesti väikepank sulgenud viimastel kuudel tuhat kontot. See tähendab, et suured pangad võivad olla sulgenud 5000 kuni 10 000 kontot. Pangad kardavad," ütles Luvištšuk ERR-ile.

 

Pankade peamiseks argumendiks on, et mitteresidentidelt saadud tasud ei kata nende kontrollimiseks tehtavaid kulutusi.

 

Deniss Boroditši hinnangul on tegutsevate ettevõtete kontode sulgemine või kontode avamisest keeldumine vastuolus põhiseadusega, kuivõrd ettevõtted on Eestis registreeritud. Riigikogu liikme sõnul on e-residentsus ideena suurepärane – muuta väike riik suureks ja edukaks, meelitades kümme miljonit inimest Eesti kaudu äri tegema.

 

"Inimesed teavad ja kiidavad seda projekti maailma eri otstes. Paraku kukkus välja poolfabrikaat. Milleks anda e-residendile võimalus registreerida kiiresti Eestis ettevõte, kui ta ei saa siin avada kontot ja sellest tulenevalt ei saa alustada äriga? Kui maailmas hakkab levima signaal, et e-residentsuse projekt ei toimi, siis see rikub ka riigi maine, aga projekti võib üldse kinni panna," resümeeris Boroditš. 

 

VES/Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo