Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 3036

Käesoleva aasta jaanuaris möödus sada aastat korporatsioon Fraternitas Liviensise asutamisest. See idee sai alguse juba kuus aastat varem, kui avaldati soov valitsusele korporatsiooni loomiseks. See lükati tagasi ja samuti ka teistkordne avaldus aasta hiljem. Kolmas katse õnnestus ja korporatsioon Fraternitas Liviensis asutati seitsme farmaatsiateaduse tudengi poolt Tartus 28. jaanuaril, 1918.

 

Peamine eesmärk oli koondada oma eriala tudengeid ja arendada tihedaid suhteid tulevaste kollegidega korporatiivses vormis. Värvideks valiti violetne, roheline ja valge ning lipukirjaks “vendlus, ausus, hoolsus.”

 

Kuu hiljem kuulutati välja Eesti Vabariik ja aasta lõpul algas vabadusssõda. Fraternitas Liviensise liikmed astusid üksmeelselt koos teiste korporatsioonidega oma vastsündinud vabariiki kaitsma. Korporatsiooni tegevus jätkus pärast Tartu rahulepingut ja liikmete arv kasvas. 1925. aastal otsustati vastu võtta liikmeid ka teistest teaduskondadest eesmärgiga arendada noortest tudengitest kohusetundlikud, edasipüüdlikud, isamaalise meelsusega kodanikud. Järgnevalt ühineti Eesti Korporatsioonide Liiduga 1930. aastal. Viis aastal hiljem sõlmiti sõprusleping Helsingis tegutseva Kesk-Soome Osakonnaga. Pärast Tallinna Tehnikaülokooli asutamist 1936. aastal siidusid tehnikateaduse tudengid Tallinna ja asutasid seal korporatsiooni Tallinna osakonna.

 

Korporatsiooni kiire tõus ja areng olid paralleelsed Eesti Vabariigi kasvuga ligi 20 aastat. Sellel ajavahemikul kasvas liikmete arv ligi kolmesajani. Nõukogude Vene okupatsiooni ajal korporatsioonide tegevus keelustati ja see jätkus vaikselt põranda all isiklike kontaktid kaudu. Umber kolmandik liikmeist hukkus arreteerimise, tapmise ja küüditamise kaudu. Teine kolmandik pääses Rootsi ja Saksamaale, kust siirduti edasi, peamiselt USAsse ja Kanadasse.

 

Fraternitas Liviensise väliskoondised asutati alul Rootsis, siis USAs, Kanadas ja Austaalias. USA koondises olid eriti märkimisväärsed auvilistlased Johannes Koort ja Viktor Nigol. Tänu nende energilisele juhtimisele oli võimalik edasi arendada korporatsiooni traditsioone ja anda oma panus Eesti Riigi taastamiseks. Korporatsiooni iga-aastane häälekandja Fraternitas sai alguse New Yorgis, võimaldades ühendust pidada kaasvendade vahel üle maailma. Pärast Fraternitas Liviensise tegevuse taastamist Eestis 1988. aastal USA ja Kanada koondiste tegevus suundus peamiselt korporatsiooni toetamisele Eestis, nii vaimselt kui ka majanduslikult.

 

Kui viimaste aastate jooksul on väliskoondiste liikmete read harvenenud, siis Fraternitas Liviensis Eestis on kiiresti kasvanud ja arenenud elujõuliseks organisatsiooniks. Taastati endised sõprussidemed Kesk-Soome Osakonnaga ja sõlmiti kartell-lepingud Läti korporatsioonidega, Fraternitas Livonica ja Ventonia. Aastal 2006 sai Tartu konvent tagasi oma ajaloolise maja Jakobi mäel, mille tornist avaneb harukordne vaade Taaralinnale. Tallinna konvendi tegevus toimub peamiselt oma korteris Kadriorus vaatega Presidendi lossile.

 

100. aasta juubelit tähistati Tartus väärikalt mitmete üritustega: Ball Eesti Rahva Muuseumis, jumalateenistus Peetri kirikus, rongkäik Narva mäelt Tartu Ülikooli juurde, aktus ülikooli aulas ja kommerss konvendi majas. Tervitused Kanada ja USA koondiste nimel andis üle auvilistlane Olev Träss Torontost. Korporatsioon Fraternitase liikmed mälestasid austusega oma saja-aastaseid saavutusi ja astusid julgelt tuleviku suunas, tõotades oma lipulaulu sõnadega: ”Mis me teeme, mis ka loome, sulle loome, kodumaa!”

 

Jaak Jürison

USA koondise esimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo