Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti juubeliaasta tähistamine algas suurelt üle maailma. Jaanuaris jõudsid Eesti artistid 16 erinevasse linna Euroopas ja Ameerika Ühendriikides.

 

Jaanuari keskpaigas startis kauaoodatud Eesti Festivaliorkestri turnee Paavo Järvi juhatamisel. Avalöögiks oli Brüsselis toimunud Erkki-Sven Tüüri uudisteose „Mythos“ rahvusvaheline esiettekanne. Brüsselis sai teoks ka Arvo Pärdile pühendatud minifestival. 26.-28. jaanuaril oli Flagey keskus täidetud Pärdi muusika, filmide, näituste ja tema loomingust inspireeritud loengutega. Viimse kohani välja müüdud nädalavahetuse esinejate seas olid Tõnu Kaljuste, Risto Joost, Kaspars Putninš, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester. Arvo Pärdi muusika kõrval kõlas ka Ülo Kriguli, Veljo Tormise ning Liisa Hirschi looming, viimane esiettekandena. Lisaks Brüsselile jõudsid pidustused USAsse, kus alustas turneega Eesti Riiklik Sümfooniaorkester peadirigent Neeme Järvi juhatusel. Eesti muusikute kontsertidest saadi osa ka Inglismaal, mainekas Barbicani keskuses Londonis ning Iirimaal, Dublinis, kus esines Grammydega auhinnatud Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Kontserte on saatnud suur edu, nii Londoni kui Dublini saalides vabu kohti ei leidunud.

 

Ameerika Ühendriikide Rahvusgaleriis Washingtonis avati koostöös Eesti Kunstimuuseumiga Michel Sittowi näitus. Sittow on esimene eestlasest kunstnik, kelle teosed jõudsid Rahvusgalerii seintele. Eesti ehte ja nahakunstnikud said tänu juubelipidustustele võimaluse osaleda aga Stockholmi moenädalal, kus kolmel päeval tutvustati seitsme eesti disaineri töid.

 

„Jaanuaris, loetud nädalad enne Eesti suurt sünnipäeva, said teoks mitmed pikka ettevalmistust nõudnud algatused. Näiteks nii Michel Sittowi näitus kui ka Arvo Pärdi nädalavahetus nõudsid mitme aasta pikkust kavandamist, paljude inimeste pühendumist ja keerukate probleemide lahendamist. On tõeliselt hea meel, et nii publik kui ka meie välispartnerid on oma tänu ja sooja vastuvõtuga seda tööd hinnanud. Lisaks räägitakse tänu õnnestumisele üha enam järgmistest koostöövõimalustest,“ rõõmustas Eesti Vabariik 100 rahvusvahelise programmi juht Jorma Sarv.

 

Sünnipäevakuul toimub koostöös erinevate partneritega enam kui 40 sündmust, millele lisanduvad kümned väliseestlaste ja Eesti sõprade korraldatud pidustused New Yorgist Beirutini. Väliseestlaste üks suurimaid pidusid algab 10. veebruaril Stockholmis nädalapikkusel festivalil ESTIVAL. Vahetult enne vabariigi aastapäeva algab Berliinis Festival Baltikum, mille avakontsert on pühendatud Arvo Pärdi loomingule. Eesti artistidest esinevad festivalil veel Maarja Nuut, Berliini Konzerthaus’i orkester koos Kristjan Randalu ja Tuulikki Bartosikiga, dirigendiks Kristjan Järvi. Veebruaris alanud Balti nädal Berliini kontserdimajas saab jätku märtsikuus, kui esimest korda tuleb väljaspool Eestit esitamisele Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni teos „Aadama Passioon“.

 

Kuigi kava on veel avatud, siis tänaseks on teada 138 sündmust väljaspool Eestit, millega tähistatakse Eesti Vabariigi 100. juubelit.

 

ev100.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo