Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

436992hac06t27

Riigikontrolör Karl Soonpää perekonna esindaja, õepoja tütar Kadri Agarmaa ja Eesti Ajaloomuuseumi direktor Sirje Karis. Foto: Vahur Lõhmus/Eesti Ajaloomuuseum

 

Eesti Vabariigi 100. Aastapäeva künnisel jõudsid USA-st kodumaale tagasi ajaloos kõige kauem (1929–1940) riigikontrolöri ametit pidanud Karl Soonpää autasud, sealhulgas Vabadusrist, millega Vabadussõjas leitnandina võidelnud Soonpääd autasustati isikliku vapruse eest.

 

Aumärgid annetasid Eesti riigile USAs elavad Karl Soonpää tütred Maie Lippand ja Heljo Alari.

 

Aumärkide kollektsioon anti 9. jaanuari õhtul üle Eesti Ajaloomuuseumile. Autasude hulgas on ka Eesti Punase Risti teenetemärk, Vabadussõja mälestusmärk, Uue Põhiseaduse I järgu mälestusmärk koos diplomiga, Kotkaristi teenetemärgi täht, rist ja suurpael ning Allveelaevastiku Sihtkapitali teenetemärk.

 

436995h83cdt27

 

Need autasud on säilinud tänu sellele, et Karl Soonpää lesk Antonie võttis 1944. aastal koos kolme lapsega läheneva Punaarmee eest põgenedes kaasa ka oma abikaasa aumärgid.

 

Annetatud aumärkide kõrval jõudis Eestisse ka üks haruldane ajastudokument, mida Antonie Soonpää hoidis kui mälestust viimastest aegadest, kui Eesti riigis polnud veel nõukogude vägesid. See on Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamiseks Kadriorus president Konstantin Pätsi antud piduliku õhtusöögi menüü 24. veebruarist 1939. Antonie Soonpää osales sellel õhtusöögil koos oma riigikontrolörist abikaasaga.

 

Ajaloomuuseumi märkide kollektsiooni haldaja Hiljar Tammela tutvustas annetatud aumärke, pidades eriti oluliseks, et tegu on aumärkide tervikkogumiga, mis on seotud ühe väljapaistva riigitegelasega.

 

Karl Soonpää (kuni 1939 Soonberg) (1895–1944) oli Eesti Vabariigi riigikontrolör aastatel 1929–1940. Enne seda oli ta põllutööminister August Rei valitsuses ning töö- ja hoolekande minister Jaan Tõnissoni valitsuses. 1926. aastal valiti ta Riigikogu liikmeks.

 

Riigikontrolör Karl Soonpää pidas ajavahemikul 13. septembrist 1939 kuni 22. juunini 1940 päevikut, kuhu pani kirja valitsuse istungitel räägitut ja muid tähelepanekuid Eesti elu kohta. See päevik on oluline ajalooallikas Eestile saatuslike aegade kohta.

 

Pärast Karl Soonpää hukkumist juunis 1944. aasta suvel Nõukogude diversantide käe läbi põgenes tema abikaasa Antonie koos kolme lapsega Eestist ja jõudis lõpuks Ameerika Ühendriikidesse.

 

ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo