Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Juubeliperioodi lõpuni avatud EV100 suur koondprogramm pakub tuhandeid kaasaelamisvõimalusi üle maailma. Eesti riigi juubeliaastat saab tähistada enam kui tuhandel moel. EV100 programm avatud juubeliperioodi lõpuni ehk kuni 2. veebruarini 2020. Kõikidel soovijatel on võimalik ise EV100 tähistamisega seotud sündmusi programmi lisada läbi EV100 kodulehe www.ev100.ee

 

EV100 haridusprogramm (jätkub)

Tartu Ülikooli kingituse ambitsiooniks on, et juubeliperioodi lõpuks on eestikeelses Vikipeedias üle miljoni artikli. Lisaks tegelevad Tartu Ülikooli teadlased 100-aastaste Eesti inimeste tervistavate mikroobide säilitamisega tulevastele põlvedele.

 

Kevadel jõuab Eestis populaarne AHHAA Teadusteater Amsterdami teaduskeskusesse NEMO.

 

EV100 toidukultuuri programm

Otsitakse üheskoos EV100 sünnipäevatordi retsepti, mis leiaks koha 24. veebruaril nii igaühe kodulaual kui Eesti Vabariigi presidendi vastuvõtul.

 

Eesti Restorani Nädalal on võimalik istuda EV100 sünnipäeva pidulaua taha sajas restoranis üle Eesti. Sünnipäevalaud kaetakse Eesti suurimal tänavatoidufestivalil, mis toimub Tallinnas ja Tartus ning sünnipäeva tähistatakse ka Eesti toidu kuu jooksul septembris. Eesti tippkokad tähistavad sünnipäeva „Sauce 2018“ foorumil.

 

Juubeli puhul on võimalik maitsta EV100 eritooteid jäätisest kartulisalatini.

 

EV100 kunstiprogramm

EV100 kaasaegse kunsti programmi „Sada kunstimaastikku“ kuulub 37 kunstisündmust, mis toimuvad kolme aasta jooksul erinevates paikades üle Eesti, näiteks: Maarin Ektermanni läbi 2018. aasta vältav projekt «Kunstnikud kogudes 10x10», kus kümme kaasaegset kunstnikku töötavad kümnes erinevas Eesti väikemuuseumis.

 

Näitus «Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades» avatakse Washingtoni Rahvusgaleriis ja Tallinnas KUMUs. See on Eestist pärit kuulsa renessansiajastu kunstniku esimene isikunäitus, mis toob kokku Sittowi säilinud tööd maailma suurematest kunstimuuseumidest.

 

Kingituse «Noor, loo ja too kunst raamatukokku» raames toimub juubeliaasta jooksul ligi 1000 noore kunstniku isikunäitused 236 raamatukogus üle Eesti.

KUMU näitus ja raamat «Ajalugu pildis – pilt ajaloos » võtavad Eesti Vabariigi 100. juubelil vaatluse alla kunstnike rolli Eesti ajaloomälu kujundajana.

Tallinna Kunstihoones toimub Katerina Gregose kureeritud näitus «Riik ei ole kunstiteos?» ning uuenenud formaadiga Kunstnike Liidu aastanäitus.

 

EV100 kogukondades

Programm «EV100 igas külas» annab igale külale, linnale ja selle kogukonnale võimaluse valida juubeliperioodi vältel välja üks päev, millal nemad on sünnipäevalapse rollis ja peavad EV 100. sünnipäeva. Iga kuu toimub üks selline EV100 sünnipäevapidu, kuhu oodatakse ka külalisi ja turiste.

 

Konverents «Teadlike kogukondade tarkus» toob 2018. aastal Eestisse 500 jätkusuutliku eluviisi eksperti kogu maailmast arutama, kuidas kogukondade ja riikidena üle minna teadlikule eluviisile.

 

Eesti 100. sünnipäeva tähistatakse ka 2018. aasta Paide Arvamusfestivalil.

 

EV100 loodusprogramm

Juubeliaastal kutsutakse kõiki loodusesse matkama, igal kuul on fookuses erinev matkaliik. Suur matkamine saab alguse Matkamessil 1. aprillil.

 

RMK kingitus juubeliks «Eesti mets räägib Eesti lugu » on kogu riiki hõlmav matkateede võrgustik, millele märgitakse juubeliaastaks Eesti ajaloo põnevate isikute ja sündmustega seotud 100 kultuuriobjekti. Kogu lahendus, mis 2018. aastal kõiki matkateel liikujaid hakkab rõõmustama, on Oandu-Aegviidu-Ikla 375 km ja Peraküla-Aegviidu-Ähijärve 820 km pikkune matkatee haru ning 2018. aastaks valmiv 633 km pikkune Penijõe-Aegviidu-Kauksi haru.

 

Eesti alpinistid lähevad vallutama Estonia mäetippu Pamiiris.

 

15. septembril toimub Maailmakoristus, mis on Eesti kingitus maailmale ja mille käigus plaanitakse ebaseaduslikust prügist puhtaks koristada kogu maailm.

 

EV100 laste ja noorte programm

EV100 programmis pööratakse palju tähelepanu lastele ja noortele ning neid silmas pidades on ellu kutsutud väga palju väga eriilmelisi kingitusi, mis annavad põhjust juubelile tagasi vaadata ka aastate pärast. Näiteks istutavad lapsed enda kasvatatud tammepuud «Eesti 100 tamme» parkidesse üle Eesti.

 

Juubeliaastal jõuab lõpule kingitus «Igal lapsel oma pill», mis on sajandi investeering amortiseerunud pilliparkide väljavahetamisesse. Kingituse eesmärk on, et iga laps saaks õppida uuel ja hästitöötaval pillil musitseerimist.

 

Juubeliaastal kutsutakse Eestisse keelelaagritesse tavapärasest suurem hulk välismaal elavaid Eesti lapsi. Beebiraamatu «Pisike puu» saavad kingituseks 2017. ja 2018. aastal Eestis sündivad lapsed. EV100 eestvedamisel kingitakse «Pisike puu» ka igale 2018. aastal välisriigis sündinud ja rahvastikuregistrisse kantud Eesti kodaniku lapsele.

 

Kõikidest programmidest lähemalt vaata ev100.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo