Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Juubeliperioodi lõpuni avatud EV100 suur koondprogramm pakub tuhandeid kaasaelamisvõimalusi üle maailma. Eesti riigi juubeliaastat saab tähistada enam kui tuhandel moel. EV100 programm avatud juubeliperioodi lõpuni ehk kuni 2. veebruarini 2020.

 

Kõikidel soovijatel on võimalik ise EV100 tähistamisega seotud sündmusi programmi lisada läbi EV100 kodulehe www.ev100.ee

 

EV100 programm jaguneb 12 alamprogrammiks:

 

EV100 laste ja noorte programm

EV100 filmiprogramm

EV100 toidukultuuri programm

EV100 loodusprogramm

EV100 kunstiprogramm

EV100 muusikaprogramm

EV100 spordiprogramm

EV100 teatriprogramm

EV100 arhitektuuri ja avaliku ruumi programm

EV100 mälu ja ajaloo programm

EV100 haridus- ja teadusprogramm

EV100 kogukondade programm

EV100 tähtsündmused 2018

 

31. detsember – 1. jaanuar: JUUBELIAASTA ALGAB

Juubeliaasta alguse puhul toimub Nordea Kontserdimajas Pärt Uusbergi teose «Eestimaa atmosfäärid» esmaettekanne. ERRi aastalõpuprogramm läheb eetrisse otse Tallinna Vabaduse väljakult, tuues vaatajaini üle Eesti nii presidendi kõne kui vabaõhukontserdi ja ilutulestiku.

 

19.–24. veebruar: EV100 SÜNNIPÄEVANÄDAL

Sünnipäevanädal jagab aastapäevapõhised tähtsündmused laiali üle Eesti:

 

riiklikud kultuuri- ja teaduspreemiad antakse üle Haapsalus,

president annab teenetemärgid kätte Narvas,

pidulik jumalateenistus toimub Paides,

Vabariigi Presidendi pidulik vastuvõtt toimub Tartus ning

Traditsiooniline lipuheiskamine ja paraad Tallinnas.

Pärnus loetakse 23. veebruaril ette Iseseisvusmanifest – nagu 100 aastat tagasi.

 

5. mai: EV100 «Teeme ära» TALGUPÄEV

Seekord kutsutakse talgulisi taasavastama ja –kasutama oma kodukihelkondade rahvariiete värve. Kas korrastatud ja seejärel kihelkonnatriibuliseks värvitud saab aidauks, bussipeatuse katusealune külakeskuses või koguni terve seltsimaja, jääb talguliste eneste otsustada.

 

13. mai: EMADEPÄEV

Seekord kõlab emadepäeva kontsertidel tuntud muusikute ja lauljate poolt just selleks emadepäevaks ja just praegustele lastele kirjutatud uudisloomingut. Laulud kõlavad üle Eestimaa erinevatel lavadel – autorid esinevad koos lastega.

 

18.-25. august: EV100 SUUR SUVENÄDAL

Suur suvenädal algab eesti rahva üleilmse ühislaulmisega Tallinna lauluväljakul ja lõpeb muinastulede öö lõketega randades. Vahepeal avastatakse Eestit, matkates maal ja veel, jalgsi ja jalgrattaga ning kuulates kontserte kaunites paikades üle Eesti.

 

15. september: MAAILMAKORISTUS

Alguses tähendas «Teeme ära!», et koristati talgukorras ära oma lähem ümbrus. Juubeliaastal tähendab see aga, et prügi koristatakse terves maailmas. See on Eesti kingitus maailmale.

 

11. november: ISADEPÄEV

100 aastat tagasi lõppes I Maailmsõda. Eesti jaoks tähendas see võimalust teha veebruaris väljakuulutatud iseseisva riigi ülesehitamisega algust. Kuid juba 28. novembril algas Vabadussõda, mille lõpetas alles rahulepingu sõlmimine Tartus 2. veebruaril 1920. Eesti Vabariik oli sündinud ja ellu jäänud.

 

Seetõttu lõpeb Tartu Rahu sõlmimise 100. aastapäevaga ka EV100  juubeliperiood.

 

EV100 programmis on hulgaliselt sündmusi, siinkohal on toodud välja mõningad näited programmide kaupa.

 

EV100 filmiprogramm

Eesti 100. sünnipäeva puhul valmib 6 mängufilmi: «Seltsimees laps“, «Võta või jäta», «Põrgu Jaan», «Eia jõulud Tondikakul», «Tõde ja õigus», «Lotte ja kadunud lohed». Valmib teledraamasari «Pank» ja täispikk dokumentaalfilm «Tuulte tahutud maa», lühidokumentaalfilmide kogumik «Juured» ja minidokid «Leiutades Eestit ».

 

Eesti filmidele pööratakse senisest enam tähelepanu erinevatel rahvusvahelistel filmifestivalidel Berliinis, Brüsselis, Lissabonis, Reykjavikis, Madridis, Cannes´is ja Krakowis.

 

EV100 muusikaprogramm

Eesti 100. sünnipäeva ilmestavad suur hulk märgilisi kontserte ja muusikasündmusi Eestis ja välismaal. Juubeliaastal jõuavad kuulajateni paljud  spetsiaalselt 100. sünnipäevaks tellitud ja kirjutatud uued heliteosed ja sünnipäevale pühendatud muusikasündmused.

 

EV100 puhul jõuab aasta alguses Eesti ja maailma kuulajateni helilooja Erki-Sven Tüüri uudisteos.

 

Folkmuusika ansambel Trad.Attack! on võtnud eesmärgiks külastada sünnipäeva-aasta lõpuks kõiki Euroopa Liidu riike.

 

Eesti džässartistid Kadri Voorand, Peedu Kass ning paljud teised jõuavad tänu Eesti sünnipäevale Euroopa suurematele džässisündmustele muuhulgas Soomes, Saksamaal ja Inglismaal.

 

EV100 sünnipäevanädalal 19.–24.02 jõuab Pärnu kontserdimajas publikuni Rasmus Puuri uus heliteos, mis põhineb Doris Kareva rütmistatud ligi 2000-l kohanimel.

 

Suve alguses reisivad kontserdisarja «Teekond» raames mööda Eestit ringi keelpillikvintetid ja annavad kontserte raudteejaamades. Teekond lõpeb suurte galakontsertidega Tartu raudteejaamas ja Tallinnas Balti Jaamas.

 

Juubeliaasta Jazzkaar alustab žanriteülese projektiga «Saja lugu», kus kantakse ette muusiku Erki Pärnoja uus looming, Jõulujazzi raames jõuab kuulajateni aga «9 hümni vabadusele».

 

EV100 suure suvenädala alguses 19. augustil toimub Eesti rahva üheslaulmine Laulu Võim. Lisaks kontserdile Lauluväljakul toimuvad laulmised üle Eesti ja üle maailma. Suure suvenädala jooksul (18-25.08) sõidab mööda Eestit ringi Politsei ja Piirivalve Orkester koos tuntud ja armastatud lauljatega ning annab tasuta vabaõhukontserte „Mööda piiri“ . Suvenädal lõpeb Muinastulede ööl Tõnu Kaljuste dirigeeritud ERSO kontsertidega Kakumäe sadamas ja Naissaarel. Publikuni jõuab ballett «Keres» – uudisteos, mille heliloojad on Timo Steiner ja Sander Mölder.

 

15. septembril peale Maailmakoristust toimub Eestis üks kolmest Puhta Maailma kontsertidest.

 

Väikestele muusikasõpradele on mõeldud koguperekontserdid «Klaveriloomad ».

 

EV100 muusikasündmus «Helifilmi mikstuur» tuleb esmaettekandele 2018. aastal PÖFFil.

 

Juubeliaastal avatakse Arvo Pärdi Keskuse uus hoone ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi levimuusika püsinäitus «Kuulsuste koda»

 

Rahvusvahelisel muusikapäeval 1. oktoobril tähistatakse suurelt EV100 kingituse «Igal lapsel oma pill» lõpulejõudmist. Tänukontsertidel hakkavad kõigi väikeste ja suuremate esitajate käes helisema kõik kingitud pillid ning tasuta kontserditega üle Eesti tänatakse kõiki, kes on aidanud kaasa sajandi suurimale investeeringule Eesti laste muusikainstrumentidesse ja Eesti muusikakultuuri tulevikule.

 

Rahvusvahelist tähelepanu toob ja pälvib augustis Tallinnas toimuv koorimuusika festival Europa Cantat.

 

EV100 mälu ja ajaloo programm 

EV100 puhul avatakse mitmed näitused: Ajaloomuuseumi näitus «Minu vaba riik» Maarjamäel, Meremuuseumi näitus «100 aastat kiilu all» Lennusadamas ja Kunstimuuseumi näitus «Eesti lugu kunstis» KUMUs. Eesti muuseumide ühine uurimisprojekt päädib näitusega «Isetehtud Eesti» ERMis.

 

2018. aasta veebruaris ilmub esimene EV100 raamatusarja raamat. Raamatusarja näol on tegemist Eesti saja aasta lugu avava raamatusarjaga, mis koosneb 44 raamatust. Sarja kuuluvate raamatute teemade valdkond on lai, hõlmates ülevaateraamatuid Eesti meditsiinist, haridusest, ajakirjandusest kuni moe ja rokini välja.

Eesti rahvuslikke tekstiile ja moodi tutvustatakse Bolognas, Brüsselis toimuvad Eesti pärimusmuusikute töötoad.

 

EV100 arhitektuuri ja avaliku ruumi programm

EV100 arhitektuuriprogramm «Hea avalik ruum» näeb ette maakonnakeskustes või suuremates linnades (Põlvas, Tõrvas, Võrus, Raplas, Kärdlas, Valgas, Rakveres, Viljandis, Narvas, Kuressaares, Põltsamaal, Elvas, Kuremäel, Tallinnas ja Jõhvis) ühe avaliku linnaruumi ala rajamise või rekonstrueerimise.

 

Eesti sünnipäev on põhjus väga paljude väiksema mahuga heakorratöö ette võtmiseks programmi«EV100 igas külas» raames: rajatakse parke, erinevaid mälestus- ja ausambaid.

 

Lisaks 2017. aasta suvel toimunud supergraafika festivalile «Mextonia» luuakse Eesti 100. sünnipäeva puhul kunstiteoseid avalikus ruumis olevatele pindadele.

Edward von Lõnguse käe läbi jõuavad pildid 100 aasta tagustest eestlastest  seintele järgmistes Euroopa linnades: Berliin, Rooma, Pariis, Kopenhaagen, Helsingi.

 

EV100 teatriprogramm 

EV100 teatrisarja «Sajandi lugu» raames sünnib 22 teatri koostöös 13 lavastust, millest igaüks käsitleb viimase saja aasta ühte aastakümmet.

 

Eesti Kirjanike Liidu kingitusena valmis Siuru 100. Aastapäeva puhul lavastus, mis vaatas tagasi saja aasta tagusele Siuru piduõhtule Estonias.

 

Eesti teatrikunst jõuab eurooplasteni läbi Rahvusooper Estonia Soome ja Läti turnee, Kanuti Gildi etenduskunstide nädalavahetuse Saksamaal ja Prantsusmaal ning paljude teater NO99 etenduste Euroopa erinevates teatrites.

 

Juubeliaastal avatakse Vaba Lava filiaal Narvas.

 

EV100 haridus- ja teadusprogramm

 

EV100 haridusprogrammis on fookuses lapsed ja noored. MTÜ Tagasi Kooli  eestvedamisel toimub Eesti 100. sünnipäeva õppeaasta jooksul 100 e-külalistundi, kus õpetaja rolli võtavad erinevate eluvaldkondade esindajad, sealhulgas president ja peaminister.

 

EV100 toimkond aitab kaasa, et lapsed üle Eesti saaksid võimaluse tegeleda robootikaga ning tulla oma oskusi näitama Robotexile, millest saab ühisel jõul ja juubelikingitusena suurim robootika-võistlus maailmas.

 

Juubeliperioodil lennutatakse orbiidile kaks uut tudengisatelliiti. Enne seda ehitatakse koolides üle Eesti raadiosaatejaamad, millega satelliidilt kinni püüda signaal 2017. aasta suvel laste ja noorte laulupeol salvestatud laulust «Ta lendab mesipuu poole».

 

7. veebruaril toimub ERMi eestvedamisel koolides üle Eesti ajarännak «Koolipäev 100 aastat tagasi".

 

ev100.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo