Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Enamikes eesti kodudes on lastel advendikalender ning aknalauale jäetakse suss,  mida öösiti 1.- 24. detsembrini külastavad päkapikud. Lisaks kommidele võib sussi sattuda mandariin, pliiatseid,  kleepse (stickers), pähkleid, luuletus ja muud toredat.

See on komme, mis võttis maad pärast Eesti taas-iseseisvumist. (Sarnaselt toimetavad Islandil "jõulusellid", mitmel pool Euroopas püha Nikolaus 6. detsembril ning kolm kuningat 6. jaanuaril.) Fotol ootavad potsikud ja sussipoolsed samamoodi nagu kodudeski Kaarli Kooli 2. klassi aknalaual. Siin on aga nii, et igal lapsel on klassikaaslastest salajane kaitseingel, kes oma kaitsealusele midagi üllatuslikku poetamas käib. Ootavad: Mattiase purk, Marceli jõulusukk, Kendra päkapikumüts, Karl-Joosepi purk, Saimi sokk, Adeele suss ja  Suvi Mari suisa Kanadast pärit kingisokk ehk jõulusukk – sest jõulu-SOKK see olla ei saa, too on hoopistükis kedagi-midagi muud. (Köki-möki!) Kes igaühe kaitseingel on, selgub viimasel koolipäeval enne pühi.

 

"Für Ilmar" ja "Für Juhan" peideti enne koolitundide algust vastavatesse sussidesse-sokkidesse. Saksa keelt esimesest klassist esimese võõrkeelena õppivatele lastele sobivad Saksamaalt Eestisse lennanud magusad inglid küll. Ilmarile puhutakse pasunal "Alle Jahre wieder" ehk meilegi tuntud kiriklik jõululaul "Igal aastal jälle..." Juhani harfimängija looks on "Ihr Kinderlein kommet", mis eesti keelde tõlgituna kõlab "Et tulge, oh lapsed..."

 

Lihast ja luust koolilapsed laulsid hiljuti kooli advendikontserdil Kaarli kirikus Henno Käo sõnadele loodud "Läbi öö":

 

Üks ingel tuli läbi öö,

ta tuli, muudkui tuli,

küll oli pilkane see öö,

ka sinu aknas tuli –

nii ammu kustunud.

 

Nii ammu kustunud.

Ta oli sinu lähedal,

vist vaatas sinu undki.

Tuul hingas häälel kähedal

ja keerutas ehk lundki

seal akna taga veel.

Seal akna taga veel.

 

Riina Kindlam,

Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo