Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

USA investeerib Euroopas asuvatesse õhuväebaasidesse üle 200 miljoni dollari, et sellega tugevdada heidutustegevust Venemaa suunas. Investeeringu abil on baasid võimelised ajutiselt võõrustama varghävitajaid F-22 Raptor, kirjutab väljaanne Air Force Times. Ämari õhuväebaasile eraldatakse 13,9 miljonit dollarit.

 

Eelmisel nädalal president Donald Trumpi poolt allkirjastatud seaduse kohaselt saab õhuvägi õiguse osta maad ning ehitada baase Ühendriikidest väljaspool. Kaitsekulutustest eraldatakse 214 miljonit dollarit ehitustegevuseks Islandil, Norras ja suures osas Ida-Euroopast.

 

Raha pärineb enamasti Euroopa heidutusalgatusest (EDI), millele pandi alus mõni kuu pärast Krimmi okupatsiooni algust ja sellele järgnenud vägivalda Ida-Ukrainas.

 

Mõned nendest baasidest saavad ajutiseks koduks varghävitajatele F-22 Raptor ja F-35 Strike Fighter. Samuti viiakse baasidesse luurelennukid, mis oleks võimelised tuvastama Läänemeres ja Põhjameres liikuvaid Venemaa allveelaevu.

 

«Kuigi me ei saa avalikustada detaile tulevaste operatsioonide ja nende asukohtade osas, siis otsime me pidevalt võimalusi viienda generatsiooni lennuvahendite koostalitusvõime harjutamiseks koos meie liitlaste ja partneritega Euroopas,» ütles USA Euroopa väejuhatuse kõneisik major Juan Martinez.

 

Islandil asuvasse Keflaviki õhuväebaasi investeeritakse veidi üle 14 miljoni dollari, et ehitada uued angaarid mereväe P-8 Poseidon lennukitele, kirjutab Foreign Policy. See on vastusamm Venemaa allveelaevade provokatsioonidele nn GIUK-i koridori piirkonnas ehk Gröönimaa, Islandi ja Suurbritannia vahelisel alal.

 

Tegu on pudelikaelaga, mis on strateegiliselt oluline, sest läbi selle on võimalik Venemaa allveelaevadel pääseda Atlandi ookeani.

 

Kuigi USA investeerib nende baaside arendamisse, siis pole plaane USA vägede ega lendurite püsivaks sinna paigutamiseks. Baasid töötavad rotatsiooni korras kohtadena, kus USA sõdurid ja lennukid saavad vastavalt vajadusele peatuda.

 

Air Force Times toob välja, et 2015. aastal paiknesid F- 22 Raptorid ja KC-135 tanker Ämari õhuväebaasis. Tegu on ühega vähestest Ida-Euroopa baasidest, mis on juba praegu võimeline viienda generatsiooni hävitajaid vastu võtma.

 

Mainitakse veel ka Kecskemeti õhuväebaasi Ungaris, mis võõrustas samuti 2015. a. F-15 Eagle hävitajaid ning Sanemi baasi Luksemburgis. 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo