Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Screen Shot 2017 12 07 at 8.10.40 PM

Angry Birds õhupallid.

 

Soomlaste suurjuubeli puhul on ka eesti ajakirjanduses palju juttu nii Soome ajaloost, elustiilist, edusammudest kui ka sellest, mis teeb meie hea sugulasrahva unikaalseks. Muuhulgas ilmus ka Eesti Päevalehes nimekiri Soome kümnest maailmamuutvast leiutisest (kuigi neid on rohkemgi ja nn soome kelk on hoopis rootslaste leiutis!). Avaldame artikli lühendatult.

 

Angry Birds

 

Soome firma Rovio Entertainment lõi kaheksa aastat tagasi esimese tõeliselt eduka mobiilimängu Angry Birds. Värvilised naljakad (ja vihased) linnud ning nende vaenlased, rohelised munaröövleist sead on jõudnud juba ka koomiksitesse, saanud animasarjadeks ja täispikkadeks filmideks. Praeguseks on mängu alla laaditud üle miljardi korra.

 

Uisud

 

Julge väide, aga see ei pärine soomlastelt endilt, vaid nii ütlesid 2014. aastal kaks Itaalia teadlast. Federico Formenti Oxfordi ülikoolist ja Alberto Minetti Milano ülikoolist omistavad loomaluudest uiskude esmavalmistamise au just nimelt 5000 aastat tagasi Soome aladel elanud inimestele. Neil muistsetel soomlastel oli  uiske vaja selleks, et järverohkel maal talvisel ajal hõlpsam küttida oleks – jääl oli vibu või odaga loomi märksa lihtsam taga ajada, kui uisk oli all.

 

Kolme jalaga taburet

 

Klassikalise kolme painutatud vineerist jala ja ümmarguse põhjaga tabureti „isa” on kuulus Soome disainer ja arhitekt Alvar Aalto. Algupärand maksab täna paarsada dollarit ( finnishdesignshop.com). Ka munakujuline tool ehk Pallotuoli on soomlaste leiutis, autor Eero Arnio.

 

Molotovi kokteil

 

Vaese mehe granaadiks nimetatavat süütepudelit hakati laialdaselt kasutama Talvesõja (1939–1940) päevil. Tõsi, sarnaseid improviseeritud moosipurkidest süüterelvi on kirjeldatud mõned aastad varem Hispaania kodusõja päevilt, aga Molotovi kokteili nime sai põleva mikstuuriga täidetud polttopullo just sõjas NSV Liidu vastu. Lõpuks hakkas Molotovi kokteile oma viinavabrikus tootma Alko korporatsioon. Nende retsept nägi ette, et 750-milliliitrises pudelis on etanooli, tõrva ja bensiini segu. Alko pani pudeliga kaasa ka kaks pikka ilmastikukindlat tikku, mis asendasid pudelisuusse topitud kaltsu.

 

Nõudekuivatusrest alt lahtises kapis

 

See üsna argine köögimööblilahendus kannab soome keeles kaunist nime astiankuivauskaappi ehk nõudekuivatuskapp. Kapi teeb eriliseks ja innovatiivseks aga just ribiline nõuderiiul selle sees. Soome leiutiste fondi teatel on see üks kõige tähtsamaid ideid üldse, mille peale soomlased aastasaja jooksul on tulnud. Asja mõte on muidugi lihtne: restile asetatud nõud kuivavad efektiivsemalt, kuna vesi tilgub neilt otse alla kraanikaussi, sest kapil pole põhja all. Kapi leiutas kodumajandusõpetaja Maiju Gebhard Teise maailmasõja lõpul.

 

Helkur

 

Helkuri leiutas tavaline maamees Arvi Lehti, kellel tuli idee pähe pärast Teise ilmasõja lõppu. Leiutis tõukus traagilisest juhtumist: Lehti sõitis pimedas hobuvankriga mööda teed, tagant tulnud autojuht ei näinud aga teda, sõitis ta vankrile otsa ja hobune sai surma. Pärast truu sõbra leinamist hakkas Lehti tühjas suksutallis helkivaid metallristkülikuid tootma, mida esialgu hobuvankrite päradele kleebiti. Hiljem liimis Arvi kaks ristkülikut kokku, lisas neile nööpnõela ja neid hakkasid kandma jalakäijad. Lumehelbekese kujuga helkuri, mis on üks klassikalisi Soome tooteid, kujundas Kalervo Suomela.

 

heijastin

Kalervo Suomela helkur.

 

Südamemonitor

 

Esimese juhtmeta EKGseadme ehitas 40 aastat tagasi Soome ettevõte Polar Electro Seppo Säynäjäkangase juhtimisel. See oli mõeldud Soome murdmaasuusakoondisele treeninguil kasutamiseks. Kui 1980-ndatel spordiringkondades trenni intensiivsuse mõõtmisele rohkem tähelepanu pöörama hakati, jõudsid juhtmeta südamemonitorid ka müüki – seda alates 1983. aastast.

 

Esimene graafilise kasutajaliidesega netibrauser

 

Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome ja kõik teised tänapäeva brauserid peavad oma sellisel kujul olemasolu eest tänama „vanataati” nimega Erwise. Selle autorid olid neli Helsingi tehnoloogiaülikooli tudengit Kim Nyberg, Teemu Rantanen, Kati Suominen ja Kari Sydänmaanlakka, kes brauseri oma magistritööna valmis tegid. Erwise tuli välja 1992. aastal, aga pärast seda, kui magistritöö kaitstud oli, asus nelik tööle muude projektide kallal ja Erwise’i edasi ei arendatud – hoolimata sellest, et World Wide Webi looja Tim Berners-Lee sõitis isiklikult Soome, et õhutada neid sellega edasi tegelema. Aga rahastust polnud kusagilt võtta ja nii vajus Erwise ajalukku. Tõsi, mälestus on vastavas ringkonnas muidugi igavene.

 

IRC ehk rühmavestlus internetis

 

Teisisõnu vana hea jutukas: formaat, mis tänapäeval ei tähenda enam suurt  midagi, aga sisustas 1990-ndatel nende õhtuid, kel oli ligipääs arvutile ja internetile. Enneolematu võimaluse reaalajas veebis sõprade ja täiesti suvaliste inimestega olulist ja tühist juttu ajada kinkis inimkonnale Jarkko Oikarinen, kes 1988. aastal lõi IRC ehk Internet Relay Chat’i protokolli.

 

Nokia telefonid

 

Nokia on oma pika ajaloo jooksul tootnud paljut muudki peale telefonide – ettevõte asutati juba 1865. aastal. Esialgu oli see lihtsalt üks paberivabrik, 19.–20. Sajandi vahetusel tulid tootevalikusse kalossid ja keskenduti kummitööstusele, hiljem kaablitele, seejärel plastile, alumiiniumile ja kemikaalidele.

 

Esimese mobiiltelefonini jõudis Nokia 1987. aastal, see oli Mobira Cityman 900 (mass vaid 800 grammi ja hind 24 000 marka, otsa said need ülikiirelt), millega helistas Helsingist Moskvasse Soomes visiidil viibinud Mihhail Gorbatšov. Mudel sai kohe hüüdnimeks Gorba.

 

Nokia legendaarseim mudel 3310 tuli välja 2000. aastal ja pikemat tutvustust see ilmselt ei vajagi. See on üks vastupidavamaid ja lihtsamaid, ühtlasi kõige paremini müünud telefone terves maailmas. Mudel on lausa nii legendaarne, et sel suvel tuli välja tema (ka tehniliselt mõnevõrra) nostalgiline uusversioon.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo