Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Maailma populaarseimad veebilehed salvestavad kõigi oma kasutajate iga klahvivajutuse neilt selleks mingisugust luba küsimata, selgub Pricetoni ülikooli teadustööst.

Selleks kasutavad veebilehed protsessi nimega «Session replay scripts» – ehk siis veebikasutusseansi taasesitamiseks vajalikku salvestit, mille abil ettevõtted üritavad aru saada, kuidas kasutajad nende veebilehti külastades toimivad. Selgus, et seda kasutavad maailmas enimkülastatavate veebilehtede seas 480.

 

Seega on selgunud kindlus, et enamik maailma veebilehti tõesti salvestavad inimeste veebikülastamise ajalugu ning seda, mida nad otsingumootoritesse toksivad. Igaüks võib seda kontrollida näiteks nii, et otsida täna Google’is parfüüme – võite olla kindlad, et homme kuvab Facebook teile ootamatult palju lõhnapoodide reklaame.

 

Selgus, et veebides kasutatavad skriptid ei salvesta aga mitte ainult klahvivajutusi, vaid ka hiirenoole liikumist, lehtede kerimist ja muidugi kogu külastatud veebilehtede sisu – kogu see andmestik muudetakse kaubaks ja saadetakse kolmandate osapoolte serveritesse. Seega: me ei ole veebis liikudes kunagi üksi – meie tegevust vaadatakse pidevalt kellegi poolt üle õla pealt – tõsi küll, virtuaalselt.

 

Teadlased analüüsisid täpsemalt seitset suuremat seansikorduste andmestikku koguvat ettevõtet, milleks on Yandex, FullStory, Hotjar, UserReplay, Smartlook, Clicktale ja SessionCam. Selgus, et nende teenused on töös 482 veebilehel Alexa TOP 50 000 veebilehe seas.

 

Allikas: Techwise

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo