Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

PB152643

Eesti läbi aegade suurimal rahvarõivanäitusel (150 rahvarõivakomplekti), äsja aastaseks saanud uues Eesti Rahva Muuseumi hoones Tartus, tõstab näituse kuraator, ajaloolane ja etnoloog Reet Piiri valge kindaga 20. sajandi alguse Ridala naise rinnalt kodarraha ehte, et saaksime imetleda selle alt piiluvat tikitud inglit. Ingel on muuseumis ainulaadne ning meenutab omal ajal seinavaipade ja käterättidele tikitud kelmikaid pilte ning soove ja õpetussõnu.

 

Ka kõige tavalisemad geomeetrilised tikandimustrid kaitsesid kandjat, et paha vaim või halb õnn varrukast või krae vahelt sisse ei poeks. Ka värvil oli vägi, eriti  värvmadara (northern bedstraw, Galium boreale) juurtega värvimisel saadud punane värvitoon – madarapunane. "Värvilise rätiku peal rippus helmeste küljes  kaelaraha, rätiku ääred käisid kinni hõbesõlega. Vanarahvas mäletas, et meeste rinnaesine oli seevastu katmata, nii et vahel olid rinnakarvad koguni härmas." Oh, seda rumalust. Või ikkagi edevust?

 

Sõba, seelik, vöö. Sukad, põll, rätt. Lambanahast kasukas ja müts (tanu selle all) ning kirjatud käpikud. All pikk alussärk, vajadusel linane rüü kasuka ja pikk-kuue vahele. Nii palju imepäraseid kihte imelistel möödaniku naistel. Tihti pandi selga lausa mitu seelikut ülestikku, sest seelik pidi olema kahar ja figuur lopsakas. Aga oli ka otsene vajadus – aluspesu ei tuntud ja külm ilm nõudis!

 

PB152634

Siin on Paistu 19. sajandi naise kaitsemärkidega seeliku- ja lambanahkne kasukaäär. Just maadligi rõivakihtide äärte puhul kohtusid imelised kontrastid, mis nurusid jäädvustamist fotol. Ka kaunistusi oli kihtide viisi: helmekeed, kaelarahad, sõled, malid, nahkribad, sukapaelad, vahel ka punane siidilint lõua alla lehvi seotud – see andis ilusa jume. Näituse 150 rahvarõivakomplekti pärinevad kõigist Eesti kihelkondadest ning need on jaotatud nelja aastaaja järgi teematubadeks. Näitus on avatud tuleva aasta augustini.

 

Fotod ja tekst:

Riina Kindlam

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo