Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

EPL juhtkiri 31. oktoobril 2017

 

Enne läheb issanda päike looja, kui Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) libastumistest räägitud jõuab, on Eesti Päevaleht 31. oktoobri juhtkirjas väga kriitiline Eesti majanduse edendamiseks loodud riikliku struktuuri suhtes.

 

Ainuüksi tänavu on EAS rahva meelt lahutanud kurikuulsa rändrahnbrändiga, Rakvere Targa Maja rahastamisel mööda pükse saamisega ja e-residentsuse üksusega, kus töötavad ainult juhid. Peale selle tegi Taavi Rõivas oma „mehetegusid” just EAS-i Malaisia ärivisiidil olles. Mulluse sügise märgiline sündmus oli aga Ärma talu toetuse lugu, mille eest riik saab lähipäevil Euroopa Komisjonilt tagasinõude.

 

Miljardär Richard Bransoni kostitamine – 5500- eurose õhtusöögiga – sujus küll skandaalitult, kuid oli EAS-i usaldusväärsuse suurendamise mõttes ikkagi küsitava väärtusega.

 

Helsingis toimunud Nordic Business Forumil osalemine, mille "paketihinda" kuulus ka Bransoniga kohtumise vahendamine, läks EAS-ile maksma 40 000 eurot. Lisaks hinnaline õhtusöök üheksale inimesele. Bransonile ja temaga kohtunud kaheksale inimesele korraldati NBF-i ajal pidulik õhtusöök Eesti arhitekti Ülar Marki loodud KODA väikeelamus, mille näidis oli uudistamiseks konverentsile viidud. Tuleb loota, et Bransonile jäi see õhtusöök tõesti meelde, sest kokku üheksa inimese kostitamine läks end avalikust rahast majandavale EAS-ile maksma 5450 eurot. Summa sisaldas Eestist pärit toorainest valmistatud kolmekäigulist õhtusööki ning Põhjaka kokkade Ott Tomiku ja Märt Metsalliku ning kahe kelneri tööjõukulu.

 

Võimalust Bransonist Eesti e-residenti teha ei avanenud, mistõttu suuremat  tähelepanu pälvis hoopis õhtusöögi kosmiline hind (tavainimese skaalal). EAS-ist on Eestis saanud justkui negatiivse tähelepanu magnet.

 

EAS-i 2017. aasta tegevuskavast on näha, et asutus sai sellest mullu ise ka aru. „Kui EAS ei suuda veenvalt põhjendada oma otsuste tagamaid, võib peale klientide ja partnerite usalduse vähenemise langeda ka töötajate motivatsioon,” kirjutatakse kavas. Ja nenditakse: „Peame olema valmis jagama avalikkusele sisukamat infot tehtud otsuste kaalutlemispõhjenduste jm asjaolude kohta.”

 

Veel võib sellest umbes aasta tagasi koostatud dokumendist lugeda, et 2017. aastal avanevat EAS-il „ajalooline võimalus muuta totaalselt oma kuvandit ja mainet” ning peale juhatuse esimehe tuuakse nähtavale vähemalt kolm-neli EAS-i eksperti.

 

Midagi sellist ei ole juhtunud. EAS-il on ikka rahapõletaja ja õhumüüja ning teisalt toetust küsivate ettevõtjate bürokraatiaga ahistaja ja projektikirjutajate tööstusharu sünnitaja maine. Riigikontrollist tuleb samal ajal analüüse sõnumiga „riiklikud toetused on vähese mõjuga”. Kõige viimati – juunis 2017 – öeldi seda eksporditoetuste kohta, varem on riigikontroll samale järeldusele jõudnud  innovatsiooni- ja ettevõtlustoetuste puhul.

 

EAS-is töötab hulk turunduse ja kommunikatsiooniga tegelevaid inimesi, peale selle kasutatakse PR-firmade abi. Kui asutusel pole sellest hoolimata õnnestunud maineprobleemi lahendada, siis on kaks võimalust.

 

Esimene: EAS-il polegi märkimisväärseid saavutusi, millega ebaõnnestumisi ja skandaale tasakaalustada.

 

Teine: EAS-i kommunikatsiooniarmee teeb oma tööd halvasti.

 

VES/EPL

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo