Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

PB012486

Lehed tahavad põgeneda hingematvaist kilekottidest Tuulemaa tänavas Põhja-Tallinnas. Kahjuks on see Eestis üldlevinud pilt: kilekotid, mis täis kokkuriisutud lehti istuvad ja ootavad oma edasist saatust puutüvede najal. Vahel ootavad väga pikka aega, vajuvad lössi ja jäävad lume allagi ning sisu üritab koju tagasi hiilida. See on kahekordselt häiriv olukord: 1) kõdu mittekõdunevas kilekotis ja 2) maa ning puujuured nii puhtaks riisutud, et järgmisel kevadel uut mulda ehk taimetoitu ei jagu sõrmkübaratäitki. Mitmeti eesrindlik Eesti on selles vallas sabalohistaja. Millal jõuavad meieni pruunist paberkotid aiajääkide tarvis? Foto: Riina Kindlam

 

Igal sügisel on suur rõõm kogeda lehtede värve ja kelmikat kullasadu, kõdulõhna ja kõiki muid toredaid meeleolusid, mis sellega kaasnevad. Isegi tuul, mis katuseplekki kogu öö merelainetena müristama paneb ja vihmakrabin aknal ning esimene lumevaip on värskendavad ja toovad hinge uudsust. Nüüd saab tihastele söögimaja välja riputada! Aga see riisumine...

 

Korralagedus on teatavasti eestlase vaenlane nr 1 ja kõige enam ärritust tekitav seis. Selle vastand on tihti, vähemalt aias ja eriti murul korraldada – lagedus! Rabelejad riisujad teavad rääkida, et lehed lämmatavad muru ja muud taimed ning nendes võib pelgupaiga leida ka kurjatoovad kahjurid ja taimehaigused. Kahtlemata on selles jutus omajagu tõde. Ka näiteks õunu ei tohi puu alla mädanema jätta, sest seal võib pesitseda ei tea kes ja mis! Samas on alati kurb meel vaadata, kuidas kõik see väärtuslik kraam, tulevane uus muld ja toit puude juurtelt ja näljaselt maalt julmalt minema kammitakse. Linnaparkides kohe eriti pedantselt. Maal või oma aias on õnneseentel oma kompostihunnik või -kast, milles kullamullakooki küpsetada, aga korterimajaelanikel nagu meil sellist võimalust pole.

 

Tahaks väga loota, et kui need fotol olevad kõdunevaid lehti täis kilekotid (ja nende loetamatud teisikud) minema viiakse, kallatakse nad loodusvaenulikest mittekõdunevatest kilekottidest ikkagi välja. Vastasel juhul oleks see vägagi  mõistusevastane toimetamine. Ja eestlastel on kuuldavasti kahe- jalaga-maas  talupojamõistus. Lisaks korralageduse allergiale.

 

Eestis on suur puudus pruunist paberist aiajäägikottidest. Ei tea, miks nad laiatarbekaubaks veel jõudnud pole. Eraldi biolaguneva prahi kastid on enamikel korteriühistutel maja taga olemas, kuhu söögijääke panna läbipaistvatesse (ideaalselt biolagunevatesse) kottidesse. Aga kui palju inimesi Eesti suudab neid  suht kalleid spets kotte prioriteediks pidada? Eks aias kasutatavad paberkotid on hetkel ka sarnane nišitoode. Harjumus, mis võtab aega juurduda. Küll ta juurdub – jätaks selleks õige natuke mahlast pinnast ka maha.

 

Kauged äritaibuga inimesed – mõelge USAst meile kõdusõbralike aiajääkide kottide eksportimisele! Kuna eesti kasehalge on ohtrasti jõudnud teiepoolsesse kaubandusse ja kaminatesse, võiksime keskkonnasõbraliku tasakaalu nimel teie puidust tehtud kotte vastu saada. Rõõmsat taaskasutamise karusellil ringlemist!

Artikkel, mis andis tõuke kõdulehtedest taas rääkida, oli 18. oktoobri ERR uudisteportaali artikkel "Teadlased vaidlevad, kas langenud puulehed tuleks kokku riisuda või maha jätta". Huvilised saavad artikliga tutvuda antud lühilingi kaudu novaator.err.ee/259684/

 

Riina Kindlam,

Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo