Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

36877806200 86bc9fa50e o

Suursaadik Arti Hilpus dokumentaalfilmi „Veelinnurahvas“ linastusel Salehardi muuseumikeskuses

Eesti suursaadik Venemaal Arti Hilpus viibis 14.-15. septembril visiidil Jamali Neenetsi autonoomses ringkonnas, kus leidsid aset kohtumised soome-ugri ja samojeedi rahvaste esindajate ning kohaliku administratsiooniga. Suursaadikut saatsid visiidil ka saatkonna kultuurinõunik ja pressidiplomaat.

Visiit algas tunnustatud eesti-vene kunstniku Vladislav Staniševski graafikanäituse avamisega  ringkonna pealinna Salehardi Šemanovski-nimelises muuseumi- ja näitusekeskuses, kus toimus III  Jamali rahvusvaheline graafika- ja disaininädal. Festivali korraldaja ja näituse kuraator oli kohaliku Humanitaar- ja Kunstiprojektide Instituudi direktor Dmitri Frolov, kellele suursaadik andis üle tänukirja eesti kultuuri tutvustamise eest Venemaal. Delegatsioon külastas Priuralski rajooni Aksarka asulat, kus rajooni juht Ivan Sakal andis ülevaate põlisrahvaste käekäigust, igapäevaelust ning hariduskorraldusest. Samal eesmärgil väisati ka Aksarka internaatkooli, kus suurem osa õpilastest on handi päritolu ning kus pööratakse tähelepanu sidemete säilitamisele nende tavapärase elukeskkonna ja rahvakultuuriga. Visiit lopes 15. septembril Lennart Mere uurali rahvastest jutustava dokumentaalfilmi „Veelinnurahvas“ linastusega Salehardi muuseumikeskuses.

 

37132900831 18eec8d26e o 

Suursaadik Arti Hilpus Aksarka internaatkoolis

 

Kohtumisel Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna asekuberneri Aleksandr Mažaroviga rõhutas suursaadik Hilpus hõimurahvaste teema ning vastava rahvusvahelise koostöö, kultuuri- ja  teaduskontaktide tähtsust Eesti jaoks. Ühiselt tõdeti, et oluline on ka tulevikus korraldada vastastikku kultuurisündmusi ja -visiite. Suursaadiku sõnul peatselt saabuv Eesti Vabariigi 100. aastapäev, Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna 90. Juubel ning iga aasta oktoobris Eestis riikliku tähtpäevana tähistatav hõimupäev pakuvad selleks häid väljavaateid. „Oluline on tuua pärimuskultuuri kaasaja inimesele lähemale, eriti linnaelanike ja noorte puhul, muuta seda paremini mõistetavaks. Üheskoos  peame seisma selle eest, et põlisrahvaste elupaigad jääks püsima ning keel ja kultuur säiliks,“ sõnas suursaadik.

Sarnased teemad olid arutusel ka kohtumistel kohalikus seadusandlikus kogus ning põlisrahvaste neenetsite, hantide ja komide esindajatega. Vestluspartnerid andsid omalt poolt ülevaate, milliseid  meetmeid on Jamalil seni võetud väikesearvuliste põlisrahvaste traditsiooniliste tegevusalade toetamiseks ning milline on nende kaasarääkimisõigus uute gaasileiukohtade kasutuselevõtu ja keskkonnakaitse küsimustes.

Gaasirikas Jamali Neenetsi autonoomne ringkond asub Venemaa põhjaosas Obi jõe suudmealal ja Põhja-Jäämere rannikul. Seal elab 536 000 inimest, kellest ligi 30000 on samojeedi rahvaste hulka kuuluvad neenetsid, ning vastavalt ligi 9500 ja 5000 soome-ugri rahvad handid ja komid. Tänaseni viljeleb traditsioonilist elulaadi ligi 4500 põlisrahvaste esindajat, kelle peamisteks tegevusaladeks on põhjapõdrakasvatus ning kalapüük. Ringkonna pindala on 769 250 km2, millest suur osa jääb polaarjoonest põhja poole. Kokku elas Venemaal 2010. aasta  rahvaloenduse järgi 44 640 neenetsit ja 30 943 hanti, kuid keelte kõnelejaskonnad on märgatavalt väiksemad. Tegemist oli esimese Eesti suursaadiku visiidiga Jamali Neenetsi autonoomsesse ringkonda.

Välisministeerium/ VES

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo