Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

401580hbfa9t24

Erruläinud admirali Edward Masso juured on Eestis.

 

Kui Ühendriikide senat kiidab president Donald Trumpi valiku heaks, saab Eestis USA uueks suursaadikuks eesti juurtega Edward Masso.

 

Masso on erru läinud admiral, kes teenis 32 aastat USA mereväes, kirjutas Politico. Muu hulgas on ta nooremohvitserina sõjaväes teeninud koos Steve Bannoniga.

 

Ta on kirjutanud kaastöid Bannoni juhitud Breitbartile, toetades oma kirjutistes Trumpi poliitikat ning tundes muret terrorismi üle.

 

Ka väljaanne Forbes on avalikustanud Masso kirjatükke, üks neist pärineb aastast 2014, mil juba pensionil admiral Masso kirjeldab lennikukandjate olulisust mereväes.

 

Masso on töötanud mittetulunduslikus Potomaci poliitikauuringute insitutuudis, mis loodi 1994. aastal, et keskenduda turvalisuse, tehnoloogia ning riikliku julgeolekuga seotud teemadele.

 

Selles keskuses on omandanud Masso oma küberkaitse alased teadmised, mida tuuakse esile põhjusena tema Eestisse läkitamisel. Tema uurimisvaldkond on tihedalt seotud Pentagoni küberturvalisusega.

 

Massole on oluline ka privaatsus internetis, nii näiteks ei leia sotsiaalmeedias ühtki tema kontot, mis on kübervaldkonnas tegutseva poliitilise taustaga inimese kohta haruldane.

 

Edward „Sonny“ Masso on Eesti juurtega, tema sugulane on allvee-arheoloog ja uurimislaeva Mare kapten Vello Mäss.

 

"Ah et niimoodi, kuulge, see on küll vapustav uudis!" reageeris meremuuseumi teadur Vello Mäss uudisele, et tema sugulasest Edward Massost saab USA suursaadik Eestis. Mäss selgitas, et Edward Masso on tema onupoja poeg.

 

"Minu onu oli Eduard Mässo, ta oli kunstnik, Peterburi kõrgema kunstikooli ja Tartu "Pallase" koolitusega kunstnik. Ta võttis osa Eesti vabadussõjast vabatahtlikuna miiniristleja Vambola pardal. Ta oli aatemees ja kunstimees, loominguline inimene. Tema poja viis sõjakeeris Ameerikasse ja tema

poeg omakorda, Edward Masso õppis ülikoolis, sai seal mereväeohvitseri koolituse," rääkis Mäss.

 

Meremuuseumi teaduri sõnul sõitis Masso välja admirali aukraadi. "Ta on Ameerika ühe tähe admirali staatusega, millega ta läks erru. Kui ma ei eksi, siis Ameerika president andis talle 2003. aastal admirali aukraadi."

 

Ühe korra on Vello Mäss ka oma sugulasega silmast silma kohtunud, kui 1998. aastal tuli Masso Eestisse oma suguvõsa 300. aastapäeva Peipsi äärde tähistama.

"Ta oli koos oma perega koos siin, Vestlesime pikalt ja põhjalikult. Kuna olen uurimislaeva Mare kapten, siis ta käis ka meie laeva peal ja tutvustasin meie tehnilisi võimekusi, näitasin meie mereuurimisaparatuuri. Ta oli sellest üsna huvitatud, kuigi tema klassifikatsioon on tunduvalt kõrgem," meenutas Mäss 1998. aasta kohtumist.

 

Praegu on USA suursaadik Eestis James Desmond Melville, kes oli Barack Obama valik ja kes on ametis olnud alates 2015. aasta detsembrist.

 

Trump valis uued suursaadikud ka Saksamaale, Horvaatiasse ja Šveitsi.

 

Suursaadiku koht on USAs poliitiline positsioon, mis tavaliselt roteerub presidendivahetusega.

 

VES/delfi/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo