Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

1. september

Foto: Tiia Toming

 

Oluline hetk nii väikestele kui suurtele. Foto on võetud 1. septembril Jakob Westholmi Gümnaasiumi õuel Tallinnas Kevade tänavas. Nagu paljudes Eesti koolides, on siingi ammune komme, et esimesel koolipäeval on igal esimesse klassi astujal kõrval saatjana abiturient, ehk viimases, 12. klassis õppiv noor.  Seda muidugi juhul, kui on tegemist kooliga, kus on nii mitu kooliastet koos.

 

Westholmi abituriendid kinkisid 1. klassi lastele raamatu notsu Oliviast, mida on näha ka väikse Sandra käes. Aabitsa ja töövihikud said lapsed õpetajatelt kätte pärast aktust. Westholmi Gümnaasiumi tuntuimate vilistlaste seas on kirjanik Jaan Kross (koolist on inspireeritud tema romaan "Wikmani poisid") ning Toronto eestlased, lahkunud Paavo Loosberg ja helilooja Roman Toi. Kool saab tuleval aastal 120. aastaseks.

 

1. september ka 2

Foto: Maimu Nõmmik

 

Teine raudne komme Eesti koolides, on et õpetajatele viiakse esimesel koolipäeval lilli. Fotol on Kaarli Kooli 4. klassi lapsed teel koolimajja Kaarli kirikust, kui toimus avaaktus, kaasas lilled, mida nad õpetajale klassiruumis üle annavad. Niivõrd rõõmsalt minnakse, sest sõbrad jälle koos! Vasakult on Kristina, Marii, Lotta, Jaagup (lillede taga), uus poiss Marten ja nende õpetaja Tiina.

 

Kaarli Kool saab alles viieaastaseks ja seal õpibki praegu 5 klassi, igal aastal kasvab kool ühe klassi võrra. Kui Kaarli Kool saab kunagi "valmis" ehk 9-klassiliseks põhikooliks, hakkavad vast kõige vanemad seal ka kõige nooremaid 1. septembril saatma. Praegune kombestik on aga nii, et iga 1. klassi laps kutsutakse nimepidi avaaktusel kirikus ette, 1. klassi õpetaja kingib talle aabitsa ja 2. klassi laps annab üle kingituseks laste piibli. Esimene koolipäev on Eestis alati 1. septembril, v.a. kui see langeb nädalavahetusele, kuid mõni kool on ka laupäeval antud päeva austades avaaktust pidanud.

 

1. septembril on üldjuhul aktus ning lapsed suunduvad korraks klassitundi. Täispikka koolipäeva ei ole. Koolid, kus on koolivorm, kantakse antud päeval selle pidulikku varianti. Pärast minnakse kohvikusse või õhtul isegi perega restorani või vähemalt süüakse kodus pidulikult torti. Kalendris on selle päeva nimi teadmistepäev ja lipupäevana on sinimust-valged majafassaadidel väljas.

 

Riina Kindlam, Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo