Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Riigi poolt tuhandetel hektaritel väärtusliku puidu maha raiumine ning seejärel lankide kaitse alla võtmine on teadlik pettus, mis seab kahtluse alla kogu looduskaitsesüsteemi, ning keskkonnaministeeriumi kantsler Andres Talijärv peab selle eest vastutama, võtab kokku Vabaerakonna esimees Artur Talvik.

 

„Tänaseks on selgunud, et 30 000 hektarit salu- ja laanemetsi, mida lubati kaitse alla võtta, polnud metsaseaduse vastuvõtmise hetkel olemaski. Need olid juba ammu enne maha raiutud ning tänaseks on alles vaid raiesmikud,“ ütles Vabaerakonna esimees Artur Talvik.

 

Salu- ja laanemetsade kaitse vastukaubana ning looduskaitsjate rahustamiseks alandas  keskkonnaministeerium kuusikute raievanust kahekümne aasta võrra. „Pole võimalik, et ministeerium polnud olukorrast teadlik, kuna ulatuslik salu- ja laanemetsade raie on toimunud Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) aladel, mille järelevalvet keskkonnaministeerium ise teostab ning mille nõukogu esimees on ministeeriumi kantsler,“ lisas Talvik.

 

„Kuna riigikogus vastuvõetud metsaseaduse muudatused baseeruvad valedel eeldustel ja valel  informatsioonil, tuleb seadus uuesti avada ja tõsta kuusikute raievanus endisele tasemele. Riigikogu liikmeid ja avalikkust on seaduseelnõu arutamise ajal sisulised petetud ning ma leian, et  keskkonnaministeeriumi kantsler peab viivitamatult võtma vastutuse. Tõstatame selle küsimuse Riigikogus esimesel võimalusel,“ sõnas Talvik.

 

Ühtlasi teeb Vabaerakonna esimees ettepaneku viia läbi parlamentaarne arutelu selle kohta, mida hakata peale raiesmikega.

 

Talvik lisas, et riigi metsa eest hoolitsemine ei tohi olla erakondades kokku lepitud kasumlik majandustegevus või baseeruma ainuüksi sellel, kuidas kiiresti puud üles kasvatada ja seejärel maha võtta. „Metsaga on kaetud ligi pool Eesti maismaast ehk 2,2 miljoni hektarit ning Eesti metsade väärtuslikust puidust lagedaks raiumine tähendaks riigile looduslikku katastroofi“.

 

Taustaks: Riigimetsa majandamise jätkusuutlikkusele andis 2010. aastal oma hinnangu ka Riigikontrolli audit, kus toodi välja, et praeguste raiemahtude juures ei ole võimalik säilitada metsa ökosüsteemi head seisundit. Samuti pidas Riigikontroll kahetsusväärseks, et riigimetsade majandamist ei ole hoolikalt analüüsitud ning pole loodud õiguslikku raamistikku, mis tagaks nende jätkusuutliku majandamise.

 

RMK hoole all on 45% Eesti metsamaast ja ligikaudu 30% kogu Eestimaast.

 

VES/vabaerakond.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo