Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

DSCN0694

Eesti põllumajandusameti kontrollibüroo kinnitas äsja, et viimastel nädalatel on Eestis mesilased massiliselt hukkunud põllumajandusmürkide kasutamise tõttu põldudel.

 

Viimase kahe nädala jooksul laekus põllumajandusametile (PMA) viis teadet massiliselt hukkunud mesilastest Lääne-Virumaal, Tartumaal, Võrumaal ja Järvamaal. Kontrolle asjaolude tuvastamiseks tegi PMA koostöös veterinaar- ja toiduametiga (VTA).

 

Proovid võeti hukkunud mesilastest ja lähiümbruses kasvavatest taimedest, nii haiguste kindlakstegemiseks kui ka taimekaitsevahendite kasutamise nõuete jälgimiseks.

 

Põllumajandusameti kontrollibüroo juhataja Katrin Kikkas kinnitas, et avalikkuses suurt tähelepanu pälvinud juhtumi puhul Lääne-Virumaal, kus mesinik Maire Valtini mesilas surid miljonid mesilased, leiti mesilastest taimekaitsevahendi jääke ning sama aine tuvastati ka lähedasel rapsipõllul kasvanud taimedest.

 

Kikkas lisas, et esialgu on tulnud vastused ühest taimeproovist ning kaht veel analüüsitakse.

 

Leitud aine viitab vahendile nimega Danadim, mille kasutamine rapsipõllul on keelatud ning mis on mesilastele ohtlik. Kuna rapsipõllu kõrval on ka viljapõld, kus tohib seda vahendit kasutada, tekkis küsimus, kas aine ei võinud teiselt põllult üle kanduda.

 

“Selleks oli ainet rapsiproovis siiski liiga palju,” tõdes Kikkas, lisades, et menetlus jätkub ning amet suhtub sellesse väga tõsiselt.

 

Analüüside vastuseid kommenteerinud põllumajandusuuringute keskuse asedirektor Margus Friedenthal ütles, et taimekaitsevahendite olemasolus proovides pole vähimatki kahtlust ning vastused näitasid piirnormi sajakordset ületamist. “Tulemused olid sellised, mis võtsid lausa ohkama,” märkis ta.

 

19. juulil kohtusid maaeluministeeriumis teemaga seotud ametnikud ja mitukümmend mesinikku, samuti mesinike esindusorganisatsioonide esindajaid.

 

Minister Tarmo Tamm pidi ümarlauda korduvalt paluma keskenduda käesolevatele juhtumitele, mis kujunes keeruliseks, sest mesinikel oli palju ebameeldivaid kogemusi lähiminevikust.

 

Täpselt aasta eest langesid mürgistuse ohvriks mesinik Siim Õunapi mesilaspered. Ta rääkis ümarlaual, et suhtlus ametnikega oli tookord väga konarlik, teda veendi asjaga mitte tegelema, ähvardati ja öeldi, et teemat pole mõtet üles võtta. Ka tema mesilaste surmas oli süüdi keelatud Danadim.

 

“Ma ei tahaks sellel pikemalt peatuda, loodan, et põllumajandusamet on järeldused teinud,” lootis Õunap.

 

Suur probleem on tema sõnul praegu see, et puudub kord, mille alusel ümbritsevatest põldudest proove võetakse. Samuti ei peaks mesinik Õunapi sõnutsi proovide eest omast taskust tasuma, sest tegu on riikliku järelevalvega.

 

“Pole mõtet öelda, et peame lihtsalt omavahel rohkem rääkima, kui probleem jaguneb tervikuna kolmeks – õiguslikuks, ametkondlikuks ja tehniliseks,” sõnas Õunap. “Praeguses olukorras tunneb mesinik end väga kaitsetuna.”

 

Põllumajandusameti peadirektor Egon Palts ütles, et nüüdseks on amet teinud korrektiivid ning püüab mesinikele igati abiks olla, et hukkumiste põhjused selgitada.

 

Maaleht

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo