Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

head teed

Taimeteede kogumise aeg on täies hoos. Ka siis, kui midagi otseselt ravida ei ole, on oma väikse käega korjatud õied või lehed täis südasuveväge – turgutavad värskest peast karastavas suvetees ja ka hiljem kuivatatuna talvises teesegus. Kui pika pimeda aja tõved ligi hiilivad, on just PÄRNAÕIETEE see, mis higistama ajab ja köha leevendab.

Fotol on praegu õitsev harilik PÄRN ehk lõhmus ehk niinepuu (linden); nad sumisevad mesilastest ning nende mesine lõhn heljub kaugele. Pealinna lastest saavad suviti ka korilased, nagu Tuule oma vanatädi Pilvi talu õuel, mis asub vana mõiste järgi Karja kihelkonnas Saaremaal. Kui korvike oksal, saab suisa kahe käega nippida-noppida. Head teed metsa või aasale korjama, et saaks head teed!

Foto: Kristiina Sillak

 

head teed 2 

Kes ei tunneks piparmünti? Aga piparmündi isa? Isa metsas, jalad vees. Fotol on VESIMÜNT Saarjõe jahedas voolus Järvamaal. Just vesimündi (Mentha aquatica) ja rohemündi (M. spicata, spearmint) hübriid on kultuurne aias kasvav piparmünt. Vesimünt oli tõeline avastus tänavuses skautide suurlaagris Tagametsal, nagu omal ajal õppisin Kotkajärve laagris tundma nahkjat tumerohelist wintergreen ehk eastern teaberry lehti (lamav talihari, Gaultheria procumbens), mida esmarahvad närisid suuvärskenduseks. Eesti looduses kasvab veel mägi-, põld, männas- ja väike-nõmmemünt. Kõigis neis on lenduvaid (eeterlikke) õlisid, vesimündil kõige enam.

 

"Vesimündi tie rahustab närvisid, vähendab valu. Vesimünt on kangem kui piparmünt. Vanad inimesed ütlesivad vehvermänts, ei üeld piparmünt." "Vesimünt panna otsaesisele siis, kui pea valutab." (herba.folklore.ee)

 

NB: Rahustab maomuskleid, seega mitte soovitatav happe refluksi puhul ega liiga kangelt enne und – võib hoopis ergutada.

 

Foto ja tekstid: Riina Kindlam, Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo