Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

kalevi staadion lapsed proov tantsijad tantsupidu 78714418

Kalevi staadionil teevad väikesed peolised viimaseid proove. Foto: Maaleht

 

Pühapäeval, 2. juulil toimuv XII noorte laulu- ja tantsupeo “Mina jään” rongkäik algab hommikul kell 9.30 ning lõppeb orienteeruvalt kell 14.00. Viie kilomeetri pikkusel teekonnal sammub ühtekokku ligi 39 000 laulu- ja tantsupeolist ning rahvamuusikut.

 

Korraldajad paluvad pealtvaatajatel jätta rongkäigule piisavalt ruumi liikumiseks ja järgida teekonnal rongkäigu korraldusmeeskonna juhiseid. “Kuna huvi rongkäigu vastu on alati suur, siis on pealtvaatajatel kõige parem rongkäiku nautida ühtlaselt kogu teekonna peale jaotudes. Eduka kulgemise tagab kuldreegel: rongkäik liigub sõiduteel ja pealtvaatajad on kõnniteedel,” selgitas rongkäigu korraldusjuht Jaanus Väljamäe.

 

XII noortepeo rongkäik koosneb 15 maakonna, kolme linna ja rongkäigu pea allkolonnist. Kogunemisala on Vabaduse väljakul, Kaarli puiesteel ja nendega külgnevatel tänavatel. Rongkäigu maakondlikud kolonnid liiguvad tähestikulises järjekorras, alustades Hiiumaast. Rongkäigu lõpus on Harjumaa ja Tallinn.

 

382782he7b3t28

Noored muusikud 2011. a. noorte laulu- ja tantsupeo rongkäigus. Foto: ERR

 

Pidulised kõnnivad marsruudil Vabaduse väljak – Pärnu mnt – Narva mnt – Pirita tee – lauluväljak.

 

30. juunil ja 1. juulil toimuval kolmel tantsupeo etendusel toovad 585 tantsu- ja võimlemisrühma ligi 8 500 tantsijaga pealtvaatajateni iidsele Koidu ja Hämariku legendile tugineva loo põlvest põlve edasi pärandatava kullakera hoidjatest.

“Kui suurtel tantsupidudel näeb rohkem rahvusmustritest pärit elemente, siis noortepidudel klassikalisi pilte. Lisaks aastaaegade tunnustele joonistatakse väljakule ka peo logoelemente nagu minu juured või minu maa. Nüüd tehaksegi viimased pingutused, et kõik kujundid elava muusika saatel ilusti kokku jookseks,” rääkis tantsutoimetaja Kadri Tiis.

 

Peonädalal on linnas tuhandeid noori lauljaid ja tantsijaid, kellest paljud ei ole harjunud nii intensiivse liikluse ja suure inimeste hulgaga. Tavapärasest enam on nii proovipäevadel, rongkäigu ajal, aga ka laulu- ja tantsupeo toimumiskohtades väljas korrakaitsjaid.

 

Kõige rohkem on Laurasid ja Rasmuseid

 

Tänavusel noorte laulu- ja tantsupeol laulab, tantsib või mängib pilli kokku üle 20 000 tüdruku ja ligi 10 000 poissi. Kõige rohkem on osalejate seas Laura ja Rasmuse nimelisi noori.

 

Laurasid on kokku 346 ning Rasmuseid 177. Nimedest on peoliste seas populaarsed veel Sandrad ja Mariad ning Martinid ja Markused.

 

Keskmine osaleja on tänavusel noorte laulu- ja tantsupeol 14,3-aastane. Enim on aga osalejate seas üheksa- ja kümne-aastaseid lapsi, kokku vastavalt 3985 ja 3962. Oma sünnipäeva tähistab peonädalal 337 peolist.

Suurima delegatsiooniga on esindatud Tallinn ja Harjumaa, kust tuleb peole kokku vastavalt 8484 ning 3719 osalejat. Järgneb Tartu linn 3495 ning Viljandi maakond 1394 peolisega. Väikseima osalejate arvuga on esindatud Hiiu maakond, kust sõidab peole 189 noort.

 

Ligi 37 000 peolisest majutub nädala jooksul Tallinna ja Harjumaa 45 koolimajas rohkem kui 19 000 last ja noort.

 

Peoliste tühja kõhu täitmiseks jagatakse kolmel päeval välja ligi 135 000 portsu laulupeo suppi, mida on kokku 20 tonni ehk umbes üks rekatäis. Jäätist süüakse kokku ära umbes 60 000, kohukesi 50 000 tükki.

 

XII noorte laulu- ja tantsupidu “Mina jään” toimub Tallinnas lauluväljakul ja Kalevi staadionil 30. juunist kuni 2. juulini.

 

VES/PM

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo