Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Screen Shot 2017 06 15 at 3.57.10 PM

Hõberemmelgas koos kaitsjatega veel mõned päevad tagasi.

 

Tallinnas Haabersti ringristmiku rekonstrueerimistööde käigus ehitajatele ette jäänud Hõberemmelga saaga sai kurva lõpu, kui politsei kasutas üle kuu aja puud kaitsnud inimeste vastu vägivalda. Hoolimata sellest, et saja-aastase puu kaitseks asusid ka mitmed riigikogu liikmed ja loodi komisjon, võttis Tallinna linn puu omavoliliselt 27. juunil maha.

 

Puusaaga tõi järjekordselt avalikkuse ette vassimise ja valetamise Tallinna linnavalitsuses. Nimelt tuli välja, et linnavalitsus otsustas eelmise aasta oktoobris Haabersti ristmiku eelprojekti käigus keskkonnamõju hoopis hindamata jätta.  Kas selle tulemusena või lihtsalt rumalusest võeti lubatud 795 puu asemel maha üle 1218 puu. Ka on projektiga seotud raieloas kehtestatud langetatava puu maksimum diameetriks 105 cm – Haabersti hõberemmelga diameeter oli 145 cm.

 

Avalikkusele on pidevalt valetatud, väites, et puu segab ristmiku ehitamist: keskkonnakaitsjad uurisid välja, et remmelga territoorium jääb Haabersti ristmiku rekonstrueerimise plaanilt välja ning Hõberemmelgas asus maa-alal, mis kuulub hoopis ühe (avalikustamata) jätkuprojekti koosseisu. Seda jätkuprojekti oleks saanud korrigeerida nii, et remmelgas oleks jäänud paigale.

 

Ja kuigi auväärne puu siiski maha võeti, käivitas tema kaitsmise lugu mitmeid ühiskonnas olulisi protsesse, tekitades eelkõige diskussioone, kuidas peaks linnavõim inimestega suhtlema ning teadvustades olemasoleva linnalooduse olulisust ja eluõigust.

 

6753091t1hfc6d

 

Riigikogu liige Peeter Ernits väljendas oma frustratsiooni 27. juuni Eesti  Päevalehes ilmunud artiklis, kus ta muuhulgas kirjutab:

 

“Jõhker operatsioon Haabersti hõberemmelga mahavõtmiseks muudab minu jaoks naeruväärseks jutud Tallinnast kui rohelisest pealinnast või kaasaegsest arenevast linnast, mis arvestab ka loodusega.

 

Kui mõni poliitik ütleks avalikult, et kuna pensionäril on elada jäänud paarkümmend aastat, tuleks talle mürgisuppi anda, muudaks ta ennast paugupealt poliitiliseks laibaks.

 

Kui seesama poliitik ütleb mõne väärika puu kohta, et kuna tal on paarkümmend aastat elada jäänud, võiks ta täna maha raiuda, on ta justnagu õige mees.

 

Liiati veel siis, kui too puu jääb planeeritud teele ette.

 

Haabersti hõberemmelgasse suhtumine näitab Tallinna tänaste valitsejate tõelist nägu. Kuigi raieluba lubab langetada 795 puud, tõmbavad nad tuima rahuga maha ligi 1400.

 

Projekt kooskõlastati ümberkaudsete kaubandusettevõtetega, kuid mitte elanikega. Seetõttu nihutati trass otse nende akende alla. Paldiski maantee elanikke informeerimata hävitati 40 aastaga sirgunud roheline kardin, mis kaitses kortereid müra ja saasta eest. Selle tulemusena langetas linnavalitsus tuhande korteri hinda hinnanguliselt 5-10 miljoni euro võrra.”

 

19511584 10208645978057128 1191260215566374633 n

Eesti Dendroloogia Seltsi president, dendroloog Aino Aaspõllu seisis puu mahavõtmise eest, väites, et puu olevat haige ja seest mäda. Pärast puu mahavõtmist võisid kõik veenduda, et tegemist oli tugeva ja väga elujõulise puuga, mis oleks võinud elada veel 200 aastat!

 

Hõberemmelga lugu inspireeris ka tarkvaraarendusega tegelenud Indrek Vainut tegutsema ning looma veebilehte tallinnraiub.ee, mis koondab endas Tallinnas väljastatud puude raieload ühte kohta.

 

Indrek Vainu väitel erineb Haaberstis raiutud Hõberemmelgas sellest, mis oli raieloal kirjas ning see oli üks põhilisi põhjuseid, miks ta otsustas raielubasid koondava veebilehe luua.

 

Veebilehe koostamisel aluseks võetud Tallinna raielubade andmekogu ei ole Vainu sõnul just kõige kasutajasõbralikum ning kaasaegsem veebileht ning adekvaatset infot oli raske leida.

 

Kärt Ulman

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo